Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

SP2 z drona

film o dwojce

poznajPolske13 grudnia 2022 r. uczniowie klas VIa, Va oraz Vb uczestniczyli w wycieczce do Tyńca i Krakowa, na którą otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”.

poznaj polske 45W ramach wycieczki odwiedziliśmy dwa ciekawe miejsca z bogatej listy tzw. punktów edukacyjnych opracowanej na potrzeby programu „Poznaj Polskę”. Pierwszym z nich było Opactwo Benedyktynów w Tyńcu koło Krakowa, gdzie uczniowie mogli zwiedzić siedzibę najstarszego w Polsce klasztoru benedyktyńskiego. Już od XI w. opactwo pełniło rolę ważnego ośrodka życia religijnego i kulturalnego, związane było także ze znaczącymi wydarzeniami i postaciami historycznymi z naszych dziejów. W trakcie zwiedzania klasztoru uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało kiedyś i jak wygląda dziś życie mnicha.

Czytaj więcej: Poznajemy Polskę

6 grudnia jak co roku, z takim samym entuzjazmem jak zwykle, uczniowie wszystkich klas wyczekiwali na spotkanie ze św. Mikołajem.

mikolajki2022 09Już od rana wesoła i kolorowa ekipa Mikołajowa pojawiła się na korytarzach szkoły, oznajmiając swoją obecność dźwiękiem dzwoneczków. Poszczególne klasy – zarówno te najmłodsze, jak i znacznie starsze – z ekscytacją oczekiwały na odwiedziny Mikołaja, bo jego zjawienie się oznaczało oczywiście prezenty! Jednak aby je otrzymać, niekiedy trzeba było wykonać wcale niełatwe zadania. Radości i żartów było co niemiara! Oczywiście zapraszamy Mikołaja już za rok!

Zdjęcia

Uczniowie klasy III a tak zaciekawili się lekcjami o wszechświecie, że zabawili się w twórców modeli Układu Słonecznego.

kosmos 13Trzecioklasiści na lekcjach zdobywali wiedzę o wszechświecie. W trakcie zajęć poznali sylwetkę Mikołaja Kopernika. Dowiedzieli się, co to jest Układ Słoneczny, poznawali planety oraz inne ciała niebieskie, które krążą wokół Słońca. Zainspirowani zdobytymi wiadomościami wykonali modele Układu Słonecznego. Dzięki temu z pewnością utrwalili zdobytą wiedzę.

Zdjęcia

10 listopada, w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, cała społeczność naszej szkoły spotkała się na uroczystości patriotycznej. Był śpiew, inscenizacja, dużo radości i… trochę emocji.

swieto niepodleglosci 12Uczniowie wszystkich klas, odświętnie ubrani i udekorowani biało-czerwonymi kotylionami, grono pedagogiczne i pracownicy szkoły spotkali się na sali gimnastycznej, gdzie odbyła się uroczystość. O godzinie 11.11 wszyscy wspólnie zaśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”, włączając się tym samym do akcji „Szkoła do hymnu!”. Następnie obejrzeli krótką inscenizację, w której młodzi aktorzy przypomnieli wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości w Tarnowie i w Warszawie. Występ był przeplatany wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych, prowadzonym przez szkolny chór pod dyrekcją p. Beaty Chrobak.

Czytaj więcej: Świętowanie Niepodległości

Nasze uczennice z klasy VIII b – Julia Imgrunt i Daria Augustyn uczestniczyły w Konkursie Recytatorskim „Słuchaj dzieweczko!”, na którym zaprezentowały własną interpretację wybranej ballady Adama Mickiewicza.

recytatorski 06Konkurs został zorganizowany 7.11.2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie dla uczczenia Roku Romantyzmu Polskiego, który datuje się od wydania „Ballad i romansów” A. Mickiewicza w 1822 r. Zadaniem uczestników konkursu było zaprezentowanie recytacji wybranego utworu z tego cyklu.  Nasze uczennice zaprezentowały ballady „Romantyczność” i „Powrót taty”. Obie recytatorki wypadły świetnie, a Julia Imgrunt została wyróżniona za ciekawą interpretację trudnej ballady „Romantyczność”. Serdecznie gratulujemy dziewczętom świetnego występu i odniesionego sukcesu!

Czytaj więcej: Recytacja romantycznych ballad

Tuż po uroczystości Wszystkich Świętych klasy Ia, IIa, IVa i IVb wzięły udział w Orszakach Wszystkich Świętych.

orszak wsz sw 08Do piosenek „Taki duży, taki mały może świętym być” i „Każdy może być święty” dzieci prezentowały postacie wybranych świętych. Piękne stroje, ciekawie przygotowane opowieści o własnych patronach i innych świętych pomogły wszystkim zbliżyć się do tajemnicy świętych obcowania. Matka Boża, św. Józef, św. Michał Archanioł, św. Jakub, św. Szymon, św. Antoni, św. Franciszek, św. brat Albert Chmielowski, św. Agata, św. Magdalena czy św. Hiacynta – to tylko wybrani święci, którzy stali się nam bliscy i od których chcemy uczyć się, jak stawać się świętym.

Zdjęcia

Uczniowie naszej szkoły troszczą się o groby dawnych nauczycielek i kierowniczek Szkoły Konarskiego, spoczywających na Starym Cmentarzu.

swiatelko 2022 03Jak co roku przed uroczystością Wszystkich Świętych i przed Świętem Niepodległości poszczególne klasy udają się na groby osób zasłużonych dla naszej szkoły, aby zrobić drobne porządki na mogiłach, które tego wymagają, oraz położyć symboliczne wiązanki i zapalić znicze – światełka pamięci. W tym roku odwiedziliśmy m.in. groby przedwojennych kierowniczek Szkoły Żeńskiej im. S. Konarskiego: Zofii Wojciechowskiej wzmiankowanej w „Kalendarzu Tarnowskim” z 1896 r. jako kierowniczka czteroklasowej szkoły żeńskiej, Heleny Holendrowej – kierowniczki szkoły w l. 1901-1922 oraz Jadwigi Bodzoniówny, która kierowała szkołą w l. 1923-1937.

Czytaj więcej: Pamiętamy!

Tradycją naszej szkoły stały się gry terenowe przeprowadzane dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. Tegoroczna - V Gra Terenowa po Tarnowie - przebiegała pod hasłem „Wolny Tarnów!” i była przeznaczona dla uczniów klas IV-VIII.

gra terenowa 2022 31We wtorek 25 października 2022 r. nasi wychowankowie, wykonując różnorodne zadania na trasie gry, rozpoznawali, że dobrze im znane budowle i miejsca w Tarnowie są związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi. I tak uczestnicy gry dotarli do Ratusza, by na chwilę zatrzymać się przed świadkiem wydarzeń z 1918 roku potwierdzających, że nie bez powodu Tarnów nazywamy jest pierwszym niepodległym polskim miastem. W Kwaterze Zasłużonych usytuowanej na Starym Cmentarzu odczytali nazwiska i zasługi młodych legionistów poległych w walce o wolność kraju.

Czytaj więcej: V Gra Terenowa po Tarnowie

poznaj polske logo

Motto szkoły


 

Nie tylko rozwijanie umysłu
za pomocą nauk
i umiejętności,
lecz przede wszystkim
uszlachetnianie serc i dusz.

              Stanisław Konarski

oferta sp2 txt

logo kuratorium

BIP

logo cke

MTH stopka granatowa

laboratoria logo2


Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.