Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

Uczniowie klasy III a tak zaciekawili się lekcjami o wszechświecie, że zabawili się w twórców modeli Układu Słonecznego.

kosmos 13Trzecioklasiści na lekcjach zdobywali wiedzę o wszechświecie. W trakcie zajęć poznali sylwetkę Mikołaja Kopernika. Dowiedzieli się, co to jest Układ Słoneczny, poznawali planety oraz inne ciała niebieskie, które krążą wokół Słońca. Zainspirowani zdobytymi wiadomościami wykonali modele Układu Słonecznego. Dzięki temu z pewnością utrwalili zdobytą wiedzę.

Zdjęcia

10 listopada, w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, cała społeczność naszej szkoły spotkała się na uroczystości patriotycznej. Był śpiew, inscenizacja, dużo radości i… trochę emocji.

swieto niepodleglosci 12Uczniowie wszystkich klas, odświętnie ubrani i udekorowani biało-czerwonymi kotylionami, grono pedagogiczne i pracownicy szkoły spotkali się na sali gimnastycznej, gdzie odbyła się uroczystość. O godzinie 11.11 wszyscy wspólnie zaśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”, włączając się tym samym do akcji „Szkoła do hymnu!”. Następnie obejrzeli krótką inscenizację, w której młodzi aktorzy przypomnieli wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości w Tarnowie i w Warszawie. Występ był przeplatany wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych, prowadzonym przez szkolny chór pod dyrekcją p. Beaty Chrobak.

Czytaj więcej: Świętowanie Niepodległości

Nasze uczennice z klasy VIII b – Julia Imgrunt i Daria Augustyn uczestniczyły w Konkursie Recytatorskim „Słuchaj dzieweczko!”, na którym zaprezentowały własną interpretację wybranej ballady Adama Mickiewicza.

recytatorski 06Konkurs został zorganizowany 7.11.2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie dla uczczenia Roku Romantyzmu Polskiego, który datuje się od wydania „Ballad i romansów” A. Mickiewicza w 1822 r. Zadaniem uczestników konkursu było zaprezentowanie recytacji wybranego utworu z tego cyklu.  Nasze uczennice zaprezentowały ballady „Romantyczność” i „Powrót taty”. Obie recytatorki wypadły świetnie, a Julia Imgrunt została wyróżniona za ciekawą interpretację trudnej ballady „Romantyczność”. Serdecznie gratulujemy dziewczętom świetnego występu i odniesionego sukcesu!

Czytaj więcej: Recytacja romantycznych ballad

Tuż po uroczystości Wszystkich Świętych klasy Ia, IIa, IVa i IVb wzięły udział w Orszakach Wszystkich Świętych.

orszak wsz sw 08Do piosenek „Taki duży, taki mały może świętym być” i „Każdy może być święty” dzieci prezentowały postacie wybranych świętych. Piękne stroje, ciekawie przygotowane opowieści o własnych patronach i innych świętych pomogły wszystkim zbliżyć się do tajemnicy świętych obcowania. Matka Boża, św. Józef, św. Michał Archanioł, św. Jakub, św. Szymon, św. Antoni, św. Franciszek, św. brat Albert Chmielowski, św. Agata, św. Magdalena czy św. Hiacynta – to tylko wybrani święci, którzy stali się nam bliscy i od których chcemy uczyć się, jak stawać się świętym.

Zdjęcia

Uczniowie naszej szkoły troszczą się o groby dawnych nauczycielek i kierowniczek Szkoły Konarskiego, spoczywających na Starym Cmentarzu.

swiatelko 2022 03Jak co roku przed uroczystością Wszystkich Świętych i przed Świętem Niepodległości poszczególne klasy udają się na groby osób zasłużonych dla naszej szkoły, aby zrobić drobne porządki na mogiłach, które tego wymagają, oraz położyć symboliczne wiązanki i zapalić znicze – światełka pamięci. W tym roku odwiedziliśmy m.in. groby przedwojennych kierowniczek Szkoły Żeńskiej im. S. Konarskiego: Zofii Wojciechowskiej wzmiankowanej w „Kalendarzu Tarnowskim” z 1896 r. jako kierowniczka czteroklasowej szkoły żeńskiej, Heleny Holendrowej – kierowniczki szkoły w l. 1901-1922 oraz Jadwigi Bodzoniówny, która kierowała szkołą w l. 1923-1937.

Czytaj więcej: Pamiętamy!

Tradycją naszej szkoły stały się gry terenowe przeprowadzane dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. Tegoroczna - V Gra Terenowa po Tarnowie - przebiegała pod hasłem „Wolny Tarnów!” i była przeznaczona dla uczniów klas IV-VIII.

gra terenowa 2022 31We wtorek 25 października 2022 r. nasi wychowankowie, wykonując różnorodne zadania na trasie gry, rozpoznawali, że dobrze im znane budowle i miejsca w Tarnowie są związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi. I tak uczestnicy gry dotarli do Ratusza, by na chwilę zatrzymać się przed świadkiem wydarzeń z 1918 roku potwierdzających, że nie bez powodu Tarnów nazywamy jest pierwszym niepodległym polskim miastem. W Kwaterze Zasłużonych usytuowanej na Starym Cmentarzu odczytali nazwiska i zasługi młodych legionistów poległych w walce o wolność kraju.

Czytaj więcej: V Gra Terenowa po Tarnowie

19 października świętowaliśmy w szkole 22. Dzień Papieski. Było bardzo uroczyście i sympatycznie.

dzien papieski 2022 12Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego w Polsce – „Blask prawdy” zostało ukazane w akademii opartej o nauczanie Jana Pawła II na temat rodziny i Bożych przykazań. Uczniowie klasy III a, chór szkolny i dziewczęta z klas czwartych grą aktorską, śpiewem i tańcem przybliżyli nam postać wielkiego Papieża-Polaka i jego nauczanie. Nad przygotowaniem występu czuwała s. Agata Trzaska, a nad stroną muzyczną – p. Beata Chrobak. W tym dniu nie mogło też zabraknąć w szkole papieskich kremówek, tradycyjnie rozprowadzanych przez Samorząd Uczniowski i Szkolny Wolontariat.

Zdjęcia

Uczniowie klasy III, zainspirowani jesienną aurą, podczas zajęć z plastyki wykonali prace pt. „Las w słoiku”.

las w sloiku 04Mamy kalendarzową jesień. Las o tej porze jest wyjątkowo piękny. Trzecioklasiści po wycieczce do lasu postanowili stworzyć własny las w… słoiku. W tym celu przynieśli wiele ciekawych okazów roślin i owoców lasu. Głównym celem zajęć było poznanie podstaw tworzenia kompozycji roślinnych. Wszystkie prace wykonane zostały z bardzo dużym zaangażowaniem, pomysłowością i zapałem. W klasie powstała również jesienna rama fotograficzna z elementów wykonanych przez uczniów.

Zdjęcia

Podobnie jak w poprzednich latach, również w tym roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Była to dwunasta edycja tej akcji.

logo 2022Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) to bezpłatna akcja edukacyjna, która odbywa się co roku w każdy pierwszy piątek października. W tym roku odbyła się 07.10. 2022 r. Celem akcji jest propagowanie w formie zabawowej nauczania i uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić wszystkich uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia i dzielenia. W naszej szkole dzień ten poprzedziły przygotowania, które polegały na wykonaniu dekoracji, stworzeniu przez uczniów plakatów związanych z tabliczką mnożenia i ćwiczeniu jej na lekcjach.

W dniu ŚDTM w klasach IV-VI przeprowadzono egzaminy pisemne z tabliczki mnożenia, uczniowie rozwiązywali łamigłówki matematyczne i rebusy, korzystali z kart Grabowskiego.

Klasy piąte dzielnie podjęły turystyczne wyzwanie, jakim było zdobycie wzniesienia Brzanki. Wszyscy spisali się na medal, a po trudach wędrówki spędzili miłe chwile w gościnnej Bacówce Brzanka.

Brzanka 2022 05Na wycieczkę uczniowie klas 5a i 5b wraz z opiekunami udali się 11 października. Autokarem dotarli do Jodłówki Tuchowskiej, a stamtąd wyruszyli pieszo niebieskim szlakiem na szczyt Brzanki. Podczas wędrówki ujawnili się amatorzy i znawcy grzybów, którzy w leśnych gąszczach wyszukiwali dorodne okazy borowików i podgrzybków. Wszystkich zachwycały cudowne jesienne barwy i widoki rozciągające się z kolejnych wzgórz. Po dotarciu do Bacówki Brzanka był czas na odpoczynek, wspólną zabawę, pieczenie kiełbasek na ognisku i pałaszowanie przysmaków serwowanych przez gospodarza schroniska.

Czytaj więcej: Zdobywanie Brzanki

Uczniowie klasy II mogli poczuć się jak prawdziwi Indianie. A wszystko dzięki wycieczce do indiańskiej wioski.

zalasowa 2022 09W dniu 07.10.2022 r. klasa II a odbyła wycieczkę do wioski indiańskiej w Zalasowej. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie wioski i zapoznanie uczniów z kulturą życia Indian. Zespół klasowy integrował się podczas wspólnych zabaw na świeżym powietrzu, a także spożywania wspólnego posiłku - kiełbasek z ogniska. Wycieczka była udana, ponieważ dopisała piękna jesienna pogoda. Dzieci wróciły do Tarnowa zrelaksowane i zadowolone.

Zdjęcia

Motto szkoły


 

Nie tylko rozwijanie umysłu
za pomocą nauk
i umiejętności,
lecz przede wszystkim
uszlachetnianie serc i dusz.

              Stanisław Konarski

oferta sp2 txt

logo kuratorium

BIP

logo cke


Copyright © 2022 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.