Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

Anna Kiwior
Aleksandra Rzepa
Piotr Panek

(klasa VI b)

Dawno, dawno temu w krainie, gdzie żyją bajkowe postacie, mieszkał jednorożec o imieniu Tęczuś. Był pozytywnie nastawiony do życia, a w jego sercu zawsze panowała radość. Przyjaźnił się z koleżeńskim dzikiem - Ryśkiem. W Dolinie Mądrości, gdzie mieszkali główni bohaterowie, było wiele interesujących obiektów. Jednym z nich były bardzo szczególne ruiny budynku mające 200 lat. Tęczuś spędzał tam dużo czasu.

Pewnego ranka Rysiek przeglądał się w lustrze. Coś mu jednak przeszkadzało. Za sobą miał komodę z dość ciemnego drewna. Martwiło go jednak to, że idealnie wtapia się w tło swoich mebli. Dzik miał w każdym pokoju takie same meble, dlatego źle się czuł w swoim mieszkaniu.

Ze smutną miną poszedł do kuchni, ponieważ chciał zrobić sobie śniadanie. Ujrzał przez okno swojego przyjaciela Tęczusia pełnego koloru. Szedł on do ruin - jak co dzień. Rysiu stał się zazdrosny, że jego kolega ma barwniejszą sierść niż on. W pośpiechu zjadł śniadanie i wybiegł na dwór. Gdy otworzył drzwi, zauważył kartkę z napisem...

Kilka godzin później
Od czasu znalezienia tajemniczej kartki zapomniał o problemie z kolorami. Gonił Tęczusia, lecz ten używał magii, która umożliwiała latanie. Po kilku minutach gonitwy Rysiek zauważył, że Tęczuś wchodzi do ruin, więc wszedł za nim. Jego zdziwieniu nie było końca. Okazało się, iż starodawne mury nieznanego budynku to pozostałości po starej bibliotece. Rysiek stał jak wryty i przypatrywał się ogromnym regałom. Po chwili zauważył go Tęczuś i powiedział:
- O, nareszcie postanowiłeś tu przyjść. Niesamowite miejsce, prawda?
Po chwili odpowiedział:
- A więc to jest ta twoja tajemnica.
- To nie jest i nigdy nie była tajemnica. Każdy, kto chce, może tu przyjść i zdobyć wiedzę. Wystarczy spędzić tu kilka chwil, a dowiesz się wielu ciekawych rzeczy.
Rysiek przypomniał sobie o jednokolorowej sierści i szybko zapytał:
- A jest jakaś rada na pokolorowanie siebie?
- Poczekaj chwilkę...
Tęczuś poszedł po odpowiednią książkę. Przewinął kilka kartek i oznajmił:
- O jest! Wystarczy, że będziesz szczęśliwy i wesoły, a magia zadziała już sama.
- Ale jak mam to zrobić? Nie wiem, jak postąpić, aby być szczęśliwym.
- Ty już się o nic nie martw – powiedział jednorożec z uśmiechem na twarzy.

Przyjaciele spędzili ze sobą cały dzień. Grali w gry planszowe, piekli i jedli pyszne ciasto z owocami, czytali książki i bawili się w różne zabawy. Gdy nadszedł już wieczór i zrobiło się ciemno na polu, przyjaciele usiedli na ławce przy latarni miejskiej.
- Dziękuje Ci za ten wspaniały dzień – oznajmił Rysiek.
- Nie ma za co. Mam nadzieję, że rozwiąże się twój problem i będziesz kolorowy – odpowiedział kolega.
- Co?! – zapytał ze zdziwieniem.
Nagle dzik stał się różnokolorowy i poczuł się wspaniale.

Przychodząc do biblioteki, przenosimy się do krainy mądrości, a przy tym ,,spotykamy” się z różnymi bohaterami i miejscami nie tylko na całym świecie, lecz w wyobraźni.


 

Motto szkoły


 

Nie tylko rozwijanie umysłu
za pomocą nauk
i umiejętności,
lecz przede wszystkim
uszlachetnianie serc i dusz.

              Stanisław Konarski

oferta sp2 txt

logo kuratorium

BIP

logo cke


Copyright © 2022 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.