Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

Spis treści

 

Sztandar szkoły


W swej historii Szkoła im. S. Konarskiego miała dwa sztandary. Pierwszy, z roku 1933, zaginął w czasie wojny, drugi natomiast szkoła otrzymała w 1987 roku.

Ufundowanie pierwszego sztandaru było jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń w przedwojennej historii szkoły. Miało ono miejsce, gdy funkcję kierowniczki pełniła Jadwiga Bodzoniówna, szczególnie zasłużona dla tej placówki i niezwykle oddana sprawie wychowania młodzieży. Podkreślała ona, że posiadanie przez szkołę sztandaru służy kształtowaniu u młodzieży patriotyzmu, zarówno lokalnego, jak i wyrażającego się w oddaniu dla ojczyzny: „Sztandar, widome wcielenie państwa, symbol obowiązku wobec Boga i Ojczyzny, obowiązku aż do walki w imię tych Najświętszych Idei, przede wszystkim jest potrzebny dla uczennic tej dzielnicy i dla ludności całej, po uszy zagrzebanej w szarem bytowaniu, w codziennej walce i znoju przede wszystkiem o chleb” – pisała w kronice szkolnej J. Bodzoniówna.

Aby zgromadzić fundusze potrzebne do sfinansowania zakupu sztandaru, nauczycielki i uczennice organizowały przeróżne imprezy, z których dochód przeznaczano na ten cel. Były to m.in. przedstawienia teatralne, tzw. wenty, czyli kiermasze, zbiórki dobrowolnych datków. Uroczystość nadania szkole sztandaru odbyła się 30 września 1933 r. z udziałem bpa Franciszka Lisowskiego oraz władz szkolnych. Z opisu pozostawionego w kronice szkolnej wynika, że była to wspaniała uroczystość, pamiętna nie tylko dla uczennic, ale również dla mieszkańców dzielnicy. Niestety, w relacji tej brakuje opisu wyglądu owego sztandaru, który bezpowrotnie zaginął w czasie zawieruchy drugiej wojny światowej.

Zabiegi o nadanie Szkole Konarskiego nowego sztandaru rozpoczęto dopiero w latach 80. XX wieku, kiedy dyrektorem był Władysław Serwin. Przygotowania trwały około dwóch lat i zostały uwieńczone uroczystym przekazaniem placówce sztandaru w dniu 24 października 1987 roku. Odtąd aż do dziś przed tym sztandarem składają swoje ślubowanie pierwszoklasiści oraz uczniowie opuszczający mury Dwójki. Sztandar jest także obecny przy okazji ważnych uroczystości szkolnych oraz miejskich.

 


 

Współczesny sztandar Szkoły Podstawowej nr 2 im. S. Konarskiego w TarnowieHymn szkoły

 

POSŁUCHAJ

 

Obecny hymn naszej szkoły powstał w latach 70. XX wieku. Został ułożony przez ówczesne uczennice Dwójki: Renatę Kucharską i Beatę Sowińską. Oto jego słowa:

 

Naprzód zawsze prostą drogą idź przez świat,
By do celu swego wreszcie dojść
I każdemu wizytówkę podaj brat,
Bo przyjaźni nigdy w świecie dość.

 

Refren:
Ty przez życie idź ze śmiało podniesioną głową,
Jak taternik pnij się w górę wciąż,
Ty rozsławiaj imię szkoły polską mową
I pokojem bratnie dusze wiąż.

 

Nosisz imię Konarskiego tak jak tarczę,
Więc tej tarczy i honoru swego broń.
A ja jedną radę tobie tu dostarczę –
Najpierw pokojową podaj dłoń.

 

Refren:
Ty przez życie idź ze śmiało podniesioną głową,
Jak taternik pnij się w górę wciąż,
Ty rozsławiaj imię szkoły polską mową
I pokojem bratnie dusze wiąż.

 Logo szkoły


Obecne logo naszej szkoły zostało zaprojektowane z okazji 100-lecia jej istnienia i jest używane od 2000 roku na oficjalnych pismach i dokumentach.

 Motto szkoły

 

„Nie tylko rozwijanie umysłu za pomocą nauk i umiejętności,

lecz przede wszystkim uszlachetnianie serc i dusz”.  (Stanisław Konarski)

 

Motto szkoły


 

Nie tylko rozwijanie umysłu
za pomocą nauk
i umiejętności,
lecz przede wszystkim
uszlachetnianie serc i dusz.

              Stanisław Konarski

oferta sp2 txt

logo kuratorium

BIP

logo cke


Copyright © 2022 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.