Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

SP2 z drona

film o dwojce

Spis treści

 

Sztandar szkoły


W swej historii Szkoła im. S. Konarskiego miała dwa sztandary. Pierwszy, z roku 1933, zaginął w czasie wojny, drugi natomiast szkoła otrzymała w 1987 roku.

Ufundowanie pierwszego sztandaru było jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń w przedwojennej historii szkoły. Miało ono miejsce, gdy funkcję kierowniczki pełniła Jadwiga Bodzoniówna, szczególnie zasłużona dla tej placówki i niezwykle oddana sprawie wychowania młodzieży. Podkreślała ona, że posiadanie przez szkołę sztandaru służy kształtowaniu u młodzieży patriotyzmu, zarówno lokalnego, jak i wyrażającego się w oddaniu dla ojczyzny: „Sztandar, widome wcielenie państwa, symbol obowiązku wobec Boga i Ojczyzny, obowiązku aż do walki w imię tych Najświętszych Idei, przede wszystkim jest potrzebny dla uczennic tej dzielnicy i dla ludności całej, po uszy zagrzebanej w szarem bytowaniu, w codziennej walce i znoju przede wszystkiem o chleb” – pisała w kronice szkolnej J. Bodzoniówna.

Aby zgromadzić fundusze potrzebne do sfinansowania zakupu sztandaru, nauczycielki i uczennice organizowały przeróżne imprezy, z których dochód przeznaczano na ten cel. Były to m.in. przedstawienia teatralne, tzw. wenty, czyli kiermasze, zbiórki dobrowolnych datków. Uroczystość nadania szkole sztandaru odbyła się 30 września 1933 r. z udziałem bpa Franciszka Lisowskiego oraz władz szkolnych. Z opisu pozostawionego w kronice szkolnej wynika, że była to wspaniała uroczystość, pamiętna nie tylko dla uczennic, ale również dla mieszkańców dzielnicy. Niestety, w relacji tej brakuje opisu wyglądu owego sztandaru, który bezpowrotnie zaginął w czasie zawieruchy drugiej wojny światowej.

Zabiegi o nadanie Szkole Konarskiego nowego sztandaru rozpoczęto dopiero w latach 80. XX wieku, kiedy dyrektorem był Władysław Serwin. Przygotowania trwały około dwóch lat i zostały uwieńczone uroczystym przekazaniem placówce sztandaru w dniu 24 października 1987 roku. Odtąd aż do dziś przed tym sztandarem składają swoje ślubowanie pierwszoklasiści oraz uczniowie opuszczający mury Dwójki. Sztandar jest także obecny przy okazji ważnych uroczystości szkolnych oraz miejskich.

 


 

Współczesny sztandar Szkoły Podstawowej nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie

poznaj polske logo


Copyright © 2023 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.