Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

SP2 z drona

film o dwojce

poznajPolske13 grudnia 2022 r. uczniowie klas VIa, Va oraz Vb uczestniczyli w wycieczce do Tyńca i Krakowa, na którą otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”.

poznaj polske 45W ramach wycieczki odwiedziliśmy dwa ciekawe miejsca z bogatej listy tzw. punktów edukacyjnych opracowanej na potrzeby programu „Poznaj Polskę”. Pierwszym z nich było Opactwo Benedyktynów w Tyńcu koło Krakowa, gdzie uczniowie mogli zwiedzić siedzibę najstarszego w Polsce klasztoru benedyktyńskiego. Już od XI w. opactwo pełniło rolę ważnego ośrodka życia religijnego i kulturalnego, związane było także ze znaczącymi wydarzeniami i postaciami historycznymi z naszych dziejów. W trakcie zwiedzania klasztoru uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądało kiedyś i jak wygląda dziś życie mnicha.

poznaj polske 04Wzięli też udział w warsztatach na temat „Od tabliczki po e-booki, czyli historia książki”. W trakcie zajęć dowiedzieli się m.in., jak wyglądały książki w średniowieczu, jakich materiałów pisarskich używano, na czym polegała praca skryby. Mieli okazję zobaczyć z bliska księgi rękopiśmienne, podziwiać dawne pismo i barwne miniatury zdobiące strony ksiąg, wziąć do ręki papirus i pergamin oraz spróbować swoich sił w pisaniu gęsim piórem czy rylcem na tabliczce powleczonej woskiem. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem starali się wykonać kaligraficzne zadanie, choć nie było ono łatwe. Sporo trudności sprawiało odtworzenie charakterystycznego kształtu średniowiecznych liter, a także samo posługiwanie się gęsim piórem i konieczność częstego maczania go w atramencie. Wszyscy jednak pomyślnie wywiązali się z zadania, a na pamiątkę otrzymali oryginalny certyfikat.

Drugim miejscem w programie naszej wycieczki był Kraków. Tym razem skupiliśmy się na tradycji wypiekania krakowskich obwarzanków, które można wręcz nazwać jednym z symboli tego miasta. Głównym naszym celem było Żywe Muzeum Obwarzanka, gdzie uczniowie poznali historię obwarzanka sięgającą czasów średniowiecza. Dowiedzieli się także, z jakich składników i w jaki sposób przygotowuje się ciasto na ten przysmak oraz że prawdziwy krakowski obwarzanek ma ściśle określony kształt, wagę i sposób wytwarzania, a certyfikat na jego wypiek mogą uzyskać piekarze wyłącznie z miasta Krakowa oraz powiatów krakowskiego i wielickiego (obecnie jest tylko 8 takich piekarni).

poznaj polske 34Największą atrakcją pobytu w Muzeum Obwarzanka była dla uczniów możliwość przygotowania i wypieczenia własnego obwarzanka. Pod okiem pań instruktorek dzieci formowały z kęsów ciasta podłużne wałeczki, z których splatały odpowiedni kształt obwarzanka. Po wybraniu jego smaku obserwowały proces obwarzania, czyli zanurzania we wrzątku, a następnie już tylko czekały na upieczone, pachnące i chrupiące obwarzanki. Te przygotowane własnoręcznie smakowały zdecydowanie lepiej niż wypieczone przez piekarza i kupione jako gotowy produkt. Na pamiątkę warsztatów każdy uczestnik otrzymał Dyplom Czeladnika Obwarzankowego.

Krakowskie obwarzanki to nie tylko miejscowa tradycja, ale również część naszego kulturowego dziedzictwa narodowego. W 2010, decyzją Komisji Europejskiej, obwarzanek krakowski został wpisany do Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChOG).

poznaj polske 46Szkolnej wycieczce do Tyńca i Krakowa uroku niezwykłości dodała także zimowa sceneria, w której przyszło nam podróżować. Mimo wcześniejszych obfitych opadów śniegu nasza podróż była bezpieczna i przebiegła bardzo przyjemnie. Będąc w centrum Krakowa, nie mogliśmy pominąć tamtejszego Rynku. W czasie krótkiego spaceru uczniowie rozpoznawali charakterystyczne budynki Sukiennic, kościoła Mariackiego i zabytkowych kamieniczek. W świąteczną atmosferę wprowadził wszystkich trwający na Rynku bożonarodzeniowy jarmark.

Dzięki dotacji otrzymanej w ramach przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę” uczniowie mogli pojechać na tę atrakcyjną wycieczkę za symboliczną opłatą. Kwota dotacji otrzymanej w ramach programu wyniosła bowiem 80% wszystkich kosztów wyjazdu.

ZDJĘCIA

poznaj polske logo


Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.