Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

Spis treści

2016
● 15 stycznia – w Mistrzostwach Tarnowa w pływaniu w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej na basenie MDS TOSiR w Mościcach nasi uczniowie stanęli na podium: Wojciech Rubacha z kl. VI a zajął I miejsce w stylu klasycznym, Maja Mizera z kl. V a – III miejsce w stylu motylkowym.
● Luty – uczniowie klasy I „a” w ramach lekcji wychowania fizycznego realizowali ogólnopolski program „Mały Mistrz”, dzięki któremu rozwijali ogólną sprawność fizyczną i zdobywali nowe umiejętności.
● 15 lutego - konkursem plastycznym zainaugurowano realizację projektu edukacyjnego pt. „Czas wielkich zmian” w związku z jubileuszem 1050-lecia Chrztu Polski.
● 18 lutego – drużyna chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej zdobyła I miejsce w Mistrzostwach Tarnowa w minisiatkówce chłopców.
● 1 marca - w ramach Dnia Otwartego gościliśmy dzieci sześcioletnie wraz z rodzicami i młodszym rodzeństwem.
● 10 marca – w międzyszkolnym VIII Konkursie Znajomości Języka Angielskiego z Elementami Wiedzy o Wielkiej Brytanii i USA zorganizowanym przez Gimnazjum nr 7 w Tarnowie Matti Saarela z kl. VI b zdobył I miejsce, zaś Paweł Farbisz z kl. VI a - III miejsce.
● 11 marca - uczennica klasy V a Olga Henich zajęła II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym pod hasłem „Ortograficzny Zawrót Głowy” w SP nr 3 w Tarnowie.
● 15 i 17 marca - po raz czwarty obchodzono szkolne święto matematyki, które przebiegało pod hasłem „Matematyka jest... budująca!” i dotyczyło zastosowań matematyki w architekturze.
● 7 kwietnia - reprezentacja uczniów szkoły zdobyła III miejsce w eliminacjach powiatowych Turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym w Zespole Szkół Publicznych nr 5.
● 18 kwietnia - uczniowie kl. VI a w Centrum Sztuki Mościce uczestniczyli w warsztatach plastycznych, dzięki którym poznali nowe techniki graficzne oraz poszerzyli swoją wiedzę o regionie. Warsztaty pod nazwą „Wystempluj folklor, Mościce i okolice, czyli poznaj grafikę użytkową” zostały zorganizowane w ramach Bonu Kultury 2016.
● 19 kwietnia - drużyna siatkarska chłopców zajęła III miejsce w rejonowych zawodach w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w hali sportowej Gimnazjum nr 1 w Tarnowie.
● 20 kwietnia – od konkursu czytelniczego pod hasłem „Na tropie afrykańskich przygód” rozpoczęto w szkole obchody Roku Henryka Sienkiewicza, ogłoszone z okazji 170. rocznicy urodzin pisarza i 100. rocznicy jego śmierci.
● 28 kwietnia – w formie happeningu pt. „Kocham Cię, Polsko!” zostały zorganizowane uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
● 2 maja - Olga Henich z klasy V a zajęła drugie miejsce w finale XVII Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej w kategorii wokalno-instrumentalnej szkół podstawowych.
● 10 maja – gościliśmy uczestników XV Międzyszkolnego Konkursu Literackiego, który odbywał się pod hasłem „Do Afryki z Sienkiewiczem i nie tylko...”. Patronat honorowy nad naszym konkursem objęły: Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie oraz Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza Oddział w Tarnowie. Fundatorami nagród były: Rada Osiedla nr 6 Gumniska – Zabłocie oraz MBP w Tarnowie. Konkurs przygotowały polonistki - E. Oleksy i M. Rzepka.
● 10 maja – w ramach tegorocznych Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych w celu integracji zdrowych uczniów z niepełnosprawnymi w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowie uczennice naszej szkoły wzięły udział w konkursach: ,,Eko-moda” – pokaz mody ekologicznej oraz w konkursie na makietę „Zabytek Tarnowa” z materiałów biodegradowalnych.
● 11 maja – z okazji Tygodnia Bibliotek w MBP w Tarnowie uczniowie kl. I c i II a wzięli udział w spotkaniu z Kazimierzem Szymeczko, pochodzącym z Rudy Śląskiej pisarzem, autorem książek dla najmłodszych, wychowawcą, bibliotekarzem i asystentem osób niepełnosprawnych.
● 12 maja – odbył się coroczny konkurs ortograficzny dla uczniów klas drugich i trzecich.
● 23 maja - uczniowie starszych klas uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pod nazwą „Telewizja Nastolatków”, które odbywały się w PWSZ w Tarnowie.
● 24 maja - na szkolnym spotkaniu z mamami dzieci z klasy II c prezentowały wspólnie napisaną książeczkę pt. „Dwadzieścia dwie bajki na dobranoc”.
● 25 maja – delegacja uczniów naszej szkoły włączyła się w akcję „Przynieś kwiat dla Bohatera” mającą na celu uczczenie pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego.
● Maj – odbyło się wiele wycieczek klasowych, m.in. do: Inwałdu – klasy czwarte, do Zakopanego – klasy szóste, do średniowiecznego grodu „Stara baśń” w Grybowie – klasy trzecie.
● 1 czerwca – z okazji Dnia Dziecka zamiast zwykłych lekcji w szkole odbywały się zajęcia w formie zabaw, gier i turniejów, zaś kl. I a odwiedziła jednostkę straży pożarnej w Tarnowie.
● 2 czerwca - podczas pikniku rodzinnego w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ulicy Romanowicza uczniowie kl. V a zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „Życie cudem jest”, włączając do wspólnej zabawy wychowanków ośrodka. Spotkanie było podsumowaniem zajęć w ramach programu „Bezpieczna+” realizowanego w naszej szkole.
● 3 czerwca – w Gimnazjum nr 1 w Tarnowie uczniowie klas piątych reprezentowali naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie historycznym pt.: „Polskie drogi do niepodległości” poświęconym postaci Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wszystkie prace naszych uczniów zyskały uznanie i zostały nagrodzone dyplomami; uczennica klasy V a – Zofia Mikoś zdobyła III miejsce w kategorii szkół podstawowych.
● 6 czerwca - uczniowie klasy I a odwiedzili Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Po obejrzeniu skansenu uczestniczyli w zajęciach warsztatowych dotyczących wypiekania chleba.
● Czerwiec - zakończyły się spotkania Klubu Molików Książkowych organizowane przez bibliotekę szkolną.
● Czerwiec – celem wycieczek uczniów z klas młodszych były m.in.: Muzeum Lalek w Pilźnie, skansen „Wieś w miniaturze” oraz „Bajkowy ogród” w Lipinach (kl. Ib, Ic), wioska indiańska w Zalasowej (kl. IIa); rajd pieszy do Pleśnej, Łowczówka i Rychwałdu (kl. IIIa).
● 15 czerwca - w Parku Strzeleckim uczniowie z klas piątych reprezentowali naszą szkołę podczas imprezy podsumowującej wiosenne konkursy ekologiczne organizowane przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa dla tarnowskich szkół i przedszkoli. Finał kampanii edukacyjnej - z udziałem prezydenta miasta Romana Ciepieli - przebiegał pod hasłem „Tarnów EKO się zwie, gdyż o smogu dużo wie, segreguje, odzyskuje, całe społeczeństwo edukuje!”. Za udział w akcji „Drugie życie odpadów” nasi uczniowie otrzymali dyplom i książkę o tematyce przyrodniczej, natomiast za zaangażowanie w konkursie na budkę lęgową zdobyliśmy III miejsce nagrodzone grą edukacyjną i mapą fizyczną świata.
● 24 czerwca - zgodnie z tradycją naszej szkoły w dniu zakończenia roku szkolnego uczniowie z Samorządu Uczniowskiego i Pocztu Sztandarowego przekazali swoje funkcje młodszym kolegom wybranym w demokratycznych wyborach.
● 1 września - rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny – 2016/2017. Uczniów wszystkich klas oraz przybyłych rodziców przywitała dyrektor szkoły Zofia Drwal.
● 17 września - poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w organizowanych w naszym mieście uroczystościach z okazji 77. rocznicy inwazji sowieckiej na Polskę w 1939 roku i w przeddzień Dnia Sybiraka i Ofiar Stalinizmu.
● 21 września - czwartoklasiści uczestniczyli w warsztatach plastycznych poświęconych grafice użytkowej „Wystempluj folklor, Mościce i okolice, czyli poznaj grafikę użytkową” w Centrum Sztuki Mościce.
● 26 września - uczniowie klasy V a otrzymali cztery listy od znanej pisarki Anny Onichimowskiej. Listy były odpowiedzią na korespondencję wysłaną przez piątoklasistów w maju ubiegłego roku szkolnego na warszawski adres Ducha Maćka – bohatera powieści A. Onichimowskiej pt. „Duch starej kamienicy”. Korespondencja była wielką niespodzianką i sprawiła uczniom ogromną radość.
● 30 września - tradycyjnie zapisał się w naszym szkolnym kalendarzu jako Święto Patrona Szkoły.
Obchody urodzin Stanisława Konarskiego połączyliśmy ze świętem uczniów z klasy pierwszej.
● 30 września - uczniowie klasy VI a wzięli udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym pt. „BohaterOn”, którego celem było napisanie listów do powstańców warszawskich.
● 26-30 września - obchodziliśmy Święto Tabliczki Mnożenia. Uczniowie utrwalali jej znajomość zarówno na lekcjach, jak i podczas przerw, uczestnicząc w wielu niecodziennych inicjatywach, zabawach i grach.
● 20 października - współpracując z Radą Osiedla nr 6 Gumniska-Zabłocie i korzystając ze wsparcia finansowego Rady, poprzez różne przedsięwzięcia włączyliśmy się w uroczyste obchody Roku Henryka Sienkiewicza. Największą imprezą była Biesiada Sienkiewiczowska z udziałem mieszkańców dzielnicy Gumniska-Zabłocie oraz gościa honorowego – Romana Ciepieli, prezydenta Tarnowa. Na program Biesiady złożyły się: widowisko teatralno-muzyczne w wykonaniu uczniów, głośne czytanie utworów Sienkiewicza, konkurs „Powieści Sienkiewicza na poważnie i na wesoło”, śpiew piosenek biesiadnych z zespołem wokalno-instrumentalnym „Betania”.
● 21 października - klasy V a i V b wyjechały na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Polichtach.
● 24 października - uczennica kl. VI b Anna Kiwior w Tarnowskim Teatrze odebrała nagrodę za zdobycie II miejsca w konkursie fotograficznym „Wakacyjna przyroda” ogłoszonym przez Prezydenta Miasta Tarnowa. Uczennica wysłała na konkurs fotografię pt. „Krople deszczu podczas zachodu słońca” zrobioną w pobliżu Góry św. Marcina.
● 24 października - w tym roku szkolnym nasza szkoła uczestniczy w II etapie Miejskiego Konkursu na Projekt Edukacyjny Szkoły z zakresu wychowania patriotycznego „Bohaterom Niepodległej”. Uczniowie klas szóstych zakończyli pierwszy etap realizacji projektu: wzięli udział w warsztatach historycznych, podczas których poznali przyczyny wybuchu I wojny światowej i drogi Polaków do odzyskania niepodległości. Skupili się na poznawaniu historii Tarnowa i własnej szkoły, w czym pomocna okazała się najstarsza szkolna kronika z okresu I wojny światowej.
● 19 i 25 października – czwartoklasiści wzięli udział w warsztatach w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Dzieci dowiedziały się, jak wyglądało życie na wsi sto lat temu, ile pracy trzeba było wykonać, aby powstał chleb.
● 25 października – dzięki gruntownej przebudowie starego boiska zyskaliśmy przy szkole nowoczesny obiekt sportowy sfinansowany przez tarnowski magistrat. Bezpieczna poliuretanowa nawierzchnia boiska oraz odpowiednie wyposażenie pozwolą na rozgrywanie meczów piłki nożnej, siatkowej oraz koszykówki. Wokół boiska zamontowano wysoką na 6 metrów siatkę, modernizacji poddano również skocznię w dal, zeskocznię i miejsce dla sędziów, przy boisku ustawiono drewniane ławki.
● 28 października - Weronika Wróbel z klasy VI a reprezentowała naszą szkołę w Krakowie w finale wojewódzkim IV Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”.
● 27 i 28 października - uczniowie klas IV-VI udali się na Stary Cmentarz, aby przed uroczystością Wszystkich Świętych odwiedzić groby dawnych nauczycielek Szkoły Konarskiego, szczególnie tych z okresu 1914-1918 oraz pierwszych lat niepodległości, które zaliczyliśmy do grona „Bohaterów Niepodległej”. Ich sylwetki poznawali w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Tarnowscy bohaterowie walki o niepodległość”.
● Październik - z okazji Światowego Dnia Zwierząt Samorząd Uczniowski prowadził zbiórkę karmy dla bezdomnych psów i kotów ze Schroniska dla zwierząt „Azyl” w Tarnowie.
● 4 listopada - uczennica kl. VI a Olga Henich uczestniczyła w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rasiewicza „Kima”, jaki odbył się w Centrum Kultury i Sportu w Koszycach Małych.
● 8 listopada - wszystkie klasy szkoły uczestniczyły w Grze Terenowej po Tarnowie pod hasłem „Tarnowscy bohaterowie walki o niepodległość”. W ten sposób włączyliśmy się w obchody Narodowego Święta Niepodległości i zrealizowaliśmy kolejne przedsięwzięcie w ramach II etapu Miejskiego Konkursu na Projekt Edukacyjny Szkoły z zakresu wychowania patriotycznego „Bohaterom Niepodległej”. Uczniowie, przemierzając trasę gry, poznawali miejsca, a przede wszystkim postacie bohaterów, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.
● 8 listopada - klasy I-III uczestniczyły w ogólnopolskim programie „Śniadanie Daje Moc”. Podczas zajęć uczniowie przygotowywali zdrowe i smaczne posiłki.
● 18 listopada - podczas wybranych lekcji języka polskiego oraz godzin wychowawczych uczniowie klas IV-VI poznawali postacie wybitnych Polaków i tarnowian, a także zwykłych mieszkańców miasta, np. dawnych nauczycielek Szkoły Konarskiego, których dziś możemy nazwać „bohaterami Niepodległej”. W klasach VI a i VI b uczniowie pracowali z fragmentami kronik szkolnych z lat 1914-1918.
● 21 listopada - odbył się w naszej szkole konkurs pięknego czytania najstarszych fragmentów kroniki szkolnej, przeznaczony dla uczniów z klas II-III, zorganizowany przez Lucynę Jurusik.
● 22 listopada - uczniowie kl. I-VI wzięli udział w ogólnoszkolnym spotkaniu w ramach projektu „Pragnęli wolnej Polski – różne oblicza bohaterstwa tarnowian”. Podczas spotkania poznali wyniki Gry Terenowej „Tarnowscy bohaterowie walki o niepodległość”, obejrzeli prezentację w 100. rocznicę śmierci noblisty Henryka Sienkiewicza piszącego w czasach zaborów „Ku pokrzepieniu serc Polaków”. Był też wspólny śpiew pieśni patriotycznych i legionowych. Uroczystość przebiegała na tle galerii plastycznej „Bohaterowie Niepodległej” będącej efektem pracy uczniów na lekcjach języka polskiego, historii, godzinach wychowawczych i zajęć pozalekcyjnych.
● 22 listopada - reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Międzyszkolnym Turnieju Internautów organizowanym przez SP nr 8 w Tarnowie. Uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci.
● 24 listopada - uczniowie szkoły pod opieką wychowawców udali się na Stary Cmentarz w Tarnowie, aby oddać hołd Bohaterom Niepodległości, których poznawali w trakcie realizacji projektu „Pragnęli wolnej Polski – różne oblicza bohaterstwa tarnowian”. Każda z klas odwiedziła grób innej osoby, zapaliła białe i czerwone znicze, a następnie wszystkie klasy spotkały się w Kwaterze Zasłużonych, gdzie po wspólnej modlitwie wszyscy odśpiewali „Rotę” M. Konopnickiej.
● 25 listopada - uczniowie klas IV-VI wzięli udział w międzyklasowym konkursie pt. „Nauczycielki Dwójki – bohaterki codzienności w latach 1914-1918”. Konkurs był jednym z przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu miejskiego „Bohaterom Niepodległej”.
● 26 listopada - uczennica klasy V a Nikola Biernat zajęła II miejsce w konkursie plastyczno-literackim pt. „Czar jesiennych bukietów” w kategorii szkół podstawowych, zorganizowany przez MBP w Tarnowie.
● 28 listopada - przedstawieniem opartym na autentycznych wydarzeniach z historii naszej szkoły zakończyliśmy realizację szkolnego projektu edukacyjnego „Pragnęli wolnej Polski – różne oblicza bohaterstwa tarnowian”. Scenariusz spektaklu pt. „Tarnów wolny!” został opracowany na podstawie kroniki szkolnej. Jego bohaterkami były nauczycielki Szkoły Konarskiego oraz jej kierowniczka – Helena Holendrowa. Przedstawiony epizod rozgrywał się w dniu odzyskania niepodległości przez Tarnów, czyli 31 października 1918 r. W role nauczycielek, a także mieszkańców Tarnowa wcieliły się uczennice klasy VI a. Nad przygotowaniem przedstawienia czuwała polonistka Magdalena Rzepka. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele środowiska lokalnego, m.in. Andrzej Ziembicki – przewodniczący Rady Osiedla Gumniska-Zabłocie oraz pani Zofia Pyrek – historyk.
● 29 listopada - w tegorocznym Konkursie Recytatorskim „Do Ciebie mówię, Wielki Tułaczu” zorganizowanym przez SP nr 10 w Tarnowie naszą szkołę reprezentowały Olga Henich i Weronika Biedroń z klasy VI a. Obydwie wspaniale się zaprezentowały – Olga Henich zdobyła I miejsce w kategorii wierszy sybirackich, a Weronika Biedroń – III miejsce za wiersz patriotyczny.
● Listopad - w szkole od listopada 2016 r. do maja 2017 r. w trzech klasach edukacji wczesnoszkolnej jest realizowany międzynarodowy program „Przyjaciele Zippiego”. Ma on na celu m.in. rozwijanie umiejętności społecznych i emocjonalnych dzieci.
● Listopad/grudzień - wychowawcy klas IV-VI przeprowadzili akcję edukacyjną „Śniadanie daje siłę”.
● 7 grudnia odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów czytelniczych zorganizowanych przez bibliotekę szkolną od października do listopada w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Konkursy adresowane były do uczniów różnych poziomów nauczania.
● 14 grudnia - w Sali Lustrzanej w Tarnowie odbyło się uroczyste podsumowanie II etapu projektu miejskiego, który miał charakter konkursu na projekt edukacyjny szkoły z zakresu wychowania patriotycznego. Projekt, który opracowaliśmy i realizowaliśmy w naszej szkole, nosił tytuł „Pragnęli wolnej Polski – różne oblicza bohaterstwa tarnowian”, został on doceniony i uhonorowany nagrodą w wysokości 3 tysięcy złotych. Nasza szkoła zajęła I miejsce w kategorii szkół podstawowych.
● 21 grudnia - Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował zbiórkę zabawek dla dzieci z Domu Małego Dziecka nr 2 w Tarnowie.
● 22 grudnia – odbył się uroczysty poranek bożonarodzeniowy; uczniowie obejrzeli montaż słowno-muzyczny w wykonaniu chóru szkolnego przygotowany pod kierunkiem Beaty Chrobak i Renaty Kucharskiej. Następnie poszczególne klasy udały się do swoich sal na klasowe spotkania wigilijne.
● 22 grudnia - uczniowie klas IV-VI w ramach konkursu pod hasłem „Biblioteka na Ciebie czeka”, ogłoszonego przez bibliotekę szkolną, napisali bajki, które zostały ocenione przez uczniów klas młodszych i zaprezentowane na szkolnej wystawce oraz stronie internetowej szkoły.

 

2017
● 20 stycznia - uczniowie z klas I-II podczas warsztatów w ramach projektu „Nauka przez zabawę, czyli Akademia UDT dla Dzieci” uczyli się, jak bezpiecznie korzystać z windy, schodów ruchomych oraz innych urządzeń technicznych. Zajęcia poprowadzili pracownicy tarnowskiego Oddziału Urzędu Dozoru Technicznego.
● 2 lutego - Angelika Orszulak, uczennica klasy VI b naszej szkoły otrzymała z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka medal „Młody Bohater”. Wykazała się wielką odwagą i opanowaniem, ratując rodziców i siebie przed zatruciem czadem.
● 10 marca – podczas realizacji cyklu tematycznego „Podróże z Obieżyświatem” uczniowie kl. III c uczestniczyli w spotkaniu z p. Anną Starostką, kolekcjonerką herbat z różnych zakątków świata, która zaprezentowała część swojej kolekcji oraz opowiadała o uprawie rośliny, sztuce parzenia napoju, a także o zasadach savoir-vivre'u obowiązujących przy piciu herbaty.
● 15 marca – uczniowie wzięli udział w spotkaniu z podróżnikiem grupy Trzask, Maciejem Krasem, na temat Tajlandii.
● 16 marca - obchodzono V Szkolne Święto Matematyki – w tym roku pod tytułem ,,Matematyka jest ENIGMAtyczna”. Motywem przewodnim były szyfry i kody używane na co dzień. Wcześniej uczniowie klas IV-VI samodzielnie zbierali i opracowywali materiały na temat kryptologii i kryptografii, Enigmy, różnych rodzajów szyfrów oraz ich zastosowania w codziennym życiu. 16 marca 81 uczniów przystąpiło do konkursu Kangur Matematyczny. Następnie dzieci zobaczyły prezentację „Tajniki kryptologii”, film o maszynie szyfrującej ENIGMA oraz film wprowadzający w tematykę zajęć w poszczególnych klasach. Fabuła tych zajęć opierała się na tajemniczej, zaszyfrowanej walizce, którą uczniowie starali się otworzyć w trakcie lekcji.
● 19 marca - odbył się coroczny konkurs ortograficzny dla klas II i III.
● 24 marca - reprezentacja dziewcząt szkoły w hali sportowej SP1 zdobyła I miejsce w Tarnowie w zawodach minisiatkówki i awansowała do rozgrywek rejonowych. Opiekunką drużyny jest nauczyciel wychowania fizycznego Małgorzata Kocan-Kałucka.
● 3 kwietnia - odbyło się uroczyste zakończenie III Tarnowskiego Konkursu Wiedzy o Józefie Piłsudskim. Uczennice z klasy VI a zdobyły w nim I i III miejsce w kategorii szkół podstawowych. Konkurs zorganizował Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego.
● 6 kwietnia - drużyna siatkarek wzięła udział w eliminacjach rejonowych w minisiatkówce dziewcząt w Brzesku i zdobyła II miejsce w rejonie.
● 5 i 7 kwietnia – dwie uczennice zdobyły nagrody i wyróżnienia w Powiatowym Konkursie „Ksiądz Jan Twardowski i świat jego wierszy” zorganizowanym przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie. Roksana Król z klasy IV b zdobyła III miejsce w kategorii prac plastycznych. Olga Henich z kl. VI a otrzymała wyróżnienia w dwóch kategoriach – recytacji i poezji śpiewanej.
● 7 kwietnia - drużyna reprezentująca szkołę w eliminacjach powiatowych Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym zajęła II miejsce, otrzymała puchar i dyplom.
● 12 kwietnia – do szkoły przybyli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie. Starszy brygadier Piotr Szpunar, komendant Miejski PSP w Tarnowie, osobiście wręczył Angelice Orszulak Dyplom Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz upominki strażackie za jej bohaterski czyn – uratowanie życia rodzicom przed zatruciem tlenkiem węgla. Komendant PSP przekazał też upominki dla wszystkich uczniów – odblaskowe opaski z numerem telefonu alarmowego do straży pożarnej.
● 12 kwietnia – z okazji zbliżającej się Wielkanocy uczniowie klas V i VI przedstawili krótką pantomimę ukazującą w symboliczny sposób znaczenie śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Inscenizację przygotowali pod kierunkiem katechetki, Beaty Wilkosz.
● 25 kwietnia - odbył się w naszej szkole konkurs historyczny z wiedzy na temat Sejmu Czteroletniego i Konstytucji 3 Maja. Uczestniczyło w nim 17 uczniów z klas IV-VI.
● 27 kwietnia - uczczono w szkole rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Święto Flagi RP. Uczniowie wszystkich klas oraz nauczyciele spotkali się na sali gimnastycznej, gdzie odbył się patriotyczny happening. Na zakończenie dyrektor Zofia Drwal wręczyła nagrody laureatom konkursu historycznego poświęconego Konstytucji 3 Maja.
● Maj – wszystkie klasy brały udział w bliższych lub dalszych wycieczkach, m.in. do Muzeum Pszczelarstwa „Sądecki Bartnik”, Ojcowskiego Parku Narodowego, Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, Zalipia i in.
● 30 maja - członkowie koła teatralnego wraz z opiekunem koła Renatą Kucharską i pedagogiem szkolnym Anną Smędą gościli w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowie, gdzie odbył się doroczny DZIEŃ RODZINY. Uczniowie specjalnie na ten dzień przygotowali przedstawienie pt. „Bajka w szkole”.
● 1 czerwca – z okazji Dnia Dziecka dzieci z młodszych klas wybrały się do teatru na przedstawienie pt. „Lato Muminków”, natomiast w starszych klasach odbywały się konkursy, turnieje, gry i zabawy.
● 2 czerwca - kilkuosobowa grupa uczniów klas V i VI wzięła udział w konkursie historycznym wiedzy o Janie Nowaku-Jeziorańskim zorganizowanym przez Gimnazjum nr 1 w Tarnowie. Wśród uczestników konkursu najliczniejszą grupę wyróżnionych i laureatów stanowili uczniowie naszej szkoły.
● 8 czerwca - tradycyjny rajd turystyczny połączony z pobytem w obserwatorium astronomicznym przeżyli uczniowie klasy IV a. Celem było prywatne Obserwatorium Astronomiczne Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim należące do państwa Magdaleny i Bogdana Wszołków.
● 9 czerwca - zakończony został projekt edukacyjny w klasie III c pt. „Sztuka mojego regionu” opracowany i realizowany w ciągu dwóch lat z uczniami przez Barbarę Smorczewską. Program projektu uwzględniał różne dziedziny sztuki dawnej i współczesnej najbliższej okolicy, takie jak: architektura, malarstwo, rękodzieło, obrzędy ludowe, teatr i literatura. Projekt zakończyło spotkanie z artystą plastykiem Andrzejem Westwalewiczem. W trakcie realizacji projektu uczniowie stali się autorami wielu twórczych prac, np. wspólnie napisanej i wydanej książeczki „Dwadzieścia dwie bajki na dobranoc”, obrazów i innych prac plastycznych, inscenizacji teatralnych, prezentowanych zarówno w szkole jak i w środowisku lokalnym.
● 9 czerwca - odbyła się w szkole uroczystość podsumowania rocznego przedsięwzięcia „Miasteczko Bajeczek” realizowanego w klasach I-III w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W prezentacji artystycznej wystąpiło ponad 150 dzieci. Każda klasa przygotowała w różnej formie krótkie przedstawienie na podstawie wybranej bajki. Na uwagę zasługiwały artystyczne talenty małych aktorów oraz pomysłowe kostiumy, a także piękna scenografia, która zmieniła salę gimnastyczną w bajkowe miasteczko. Uroczystość wpisała się w obchody Święta Rodziny. Przybyły na nią całe rodziny małych artystów. Na koniec dzieci złożyły swoim rodzicom życzenia i obdarowały ich własnoręcznie wykonanymi upominkami.
● 19 czerwca - na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ odbyło się uroczyste podsumowanie XXVI edycji Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. Dwóch uczniów klasy III c naszej szkoły - Sebastian Opozda i Mateusz Łabno - odebrało nagrodę za bardzo dobry wynik w tym konkursie
● 23 czerwca - zakończyliśmy rok szkolny 2016/2017. Dyrektor Zofia Drwal podsumowała kończący się rok szkolny oraz wręczyła nagrody uczniom wyróżniającym się w nauce i zachowaniu. Odbyła się także ceremonia przekazania władzy nowo wybranemu Samorządowi Uczniowskiemu.
● 4 września - po Mszy św. odprawionej dla naszych uczniów w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej odbyła się w szkole uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018. Po wakacyjnej przerwie uczniów, rodziców i nauczycieli przywitała dyrektor Zofia Drwal. Cała społeczność spotkała się w powiększonym gronie, ponieważ na skutek reformy do szkoły powróciła klasa siódma.
● 15 września - uczniowie klasy IV c wzięli udział w spotkaniu z Andrzejem Westwalewiczem. Znany tarnowski artysta plastyk poprowadził dla dzieci warsztaty malarskie. Wpisały się one w realizację szkolnego projektu edukacyjnego pod hasłem „Tarnów – nasze magiczne miasto zaczarowane w słowach i obrazach”.
● 17 września – poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w organizowanych w Tarnowie uroczystościach z okazji Dnia Sybiraka i Ofiar Stalinizmu.
● 28 września – uczniowie kl. VII a naszej szkoły, wzorem ubiegłych lat, włączyli się w ogólnopolską akcję wysyłania kartek do bohaterów Powstania Warszawskiego: „BohaterON”.
● 29 września – obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły połączone z ceremonią ślubowania i pasowania pierwszoklasistów na uczniów. W uroczystości uczestniczyła cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście - przedstawiciele Rady Osiedla oraz Straży Miejskiej w Tarnowie.
● 29 września – nasi uczniowie wzięli udział w Otwartych Mistrzostwach Tarnowa w Lekkoatletyce, jakie odbyły się na zmodernizowanym stadionie TOSiR przy ul. Piłsudskiego. Zofia Mikoś z klasy VII a w biegu na 600 m wywalczyła III miejsce i brązowy medal.
● 29 września - nasza szkoła dołączyła do grona szkół obchodzących Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Przez cały tydzień poprzedzający to wydarzenie uczniowie uczestniczyli w ogólnoszkolnym treningu mnożenia, który przybierał różne formy. Korytarz szkolny został udekorowany przykładami z tabliczki mnożenia w postaci kolorowych chorągiewek, pojawiły się liczne gazetki i plakaty tematyczne. Uczniowie uczestniczyli w ciekawych zabawach i konkursach sprawdzających umiejętność mnożenia.
● Październik – celem jesiennych wycieczek naszych uczniów były m.in.: zamek w Łańcucie (klasy V), Pieniny ((klasy VI), Pogórze Ciężkowickie (kl. IIa i IIIa).
● 19 października - drużyna piłki nożnej reprezentująca szkołę wzięła udział w Mistrzostwach Tarnowa w Halowej Piłce Nożnej i zajęła V miejsce. Opiekun drużyny to Małgorzata Kocan-Kałucka.
● 25 października - w ramach otwartego Pucharu Tarnowa w koszykówce dziewcząt w hali widowiskowo-sportowej Pałacu Młodzieży odbył się I Turniej o Puchar Prezydenta Tarnowa. Reprezentacja naszej szkoły wywalczyła III miejsce. Opiekun: Małgorzata Kocan-Kałucka.
● 26 października - podobnie jak rok temu szkoła przystąpiła do realizacji kolejnego – trzeciego – etapu Miejskiego Projektu Edukacyjnego „Narodowe Święto Niepodległości” - „Świętujmy Niepodległą!”. W ramach szkolnego projektu, który zatytułowaliśmy „Niepodległa – sto lat!”, zaplanowaliśmy wiele przedsięwzięć mających na celu pokazanie różnych sposobów świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
● 26-30 października – uczniowie starszych klas porządkowali na Starym Cmentarzu groby dawnych nauczycielek szkoły – „Bohaterek codzienności” z czasów, gdy Polska odzyskała niepodległość. Klasa V a uporządkowała groby Jadwigi Bodzoniówny i Zofii Wojciechowskiej, klasa VI a zrobiła porządki przy grobie Wiktorii Tarsiowej, a uczniowie z kl. VII b - przy grobie Marii Stradowej.
● 27 października - w szkole odbyło się podsumowanie projektu „Tarnów - nasze magiczne miasto zaczarowane w słowach i obrazach” realizowanego na przełomie września i października. Celem tego przedsięwzięcia było zapoznanie uczniów z życiem i twórczością poetów związanych z Tarnowem, rozwijanie pasji i zainteresowań artystycznych. Uczniowie poznawali wiersze o Tarnowie, a następnie pisali własne utwory, wykonywali prace plastyczne lub fotograficzne. W dniu podsumowania projektu gościliśmy w szkole przedstawicieli Klubu Seniora „Wiosna Życia”, którzy włączyli się do projektu i przygotowali własne prace. Spotkanie wzbogaciła inscenizacja oparta na „Balladzie o Tarnowie” Stanisława Wróbla. W role znakomicie wcielili się uczniowie z klas czwartych. Chór pod kierunkiem Beaty Chrobak zaśpiewał pieśni o Tarnowie. Najważniejszym momentem spotkania było rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie przez dyrektor szkoły dyplomów i nagród zwycięzcom. Koordynatorką projektu była polonistka Anna Bulanda, współpracowały przy jego realizacji: Lucyna Jurusik, Marta Kamińska-Polak, Katarzyna Syrek.
● 9 listopada - świętowaliśmy w szkole 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji odbyła się Międzypokoleniowa Biesiada Patriotyczna jako jedno z przedsięwzięć w ramach projektu edukacyjnego „Niepodległa – sto lat!”. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele kilku pokoleń – uczniowie szkoły, ich rodzice, rodzeństwo, dziadkowie oraz osoby zrzeszone w Klubie Seniora „Wiosna Życia”, prężnie działającym w naszej dzielnicy. Swoją obecnością zaszczycili nas również: Ewa Stańczyk – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie, Beata Kania – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej, a także przedstawiciele Rady Osiedla Gumniska-Zabłocie. W pierwszej części Biesiady uczniowie z klas IV-VII zaprezentowali przedstawienie teatralne pt. „Tarnów wolny!” przygotowane pod kierunkiem i według scenariusza Magdaleny Rzepki. Spektakl opowiadał o zdarzeniach rozgrywających się w dniu odzyskania niepodległości przez Tarnów, czyli 31 października 1918 roku, i ukazywał osoby związane z naszą szkołą oraz ważne dla naszego miasta. W scenariuszu zostały wykorzystane autentyczne zapiski z najstarszej kroniki szkoły, a także źródła historyczne. W poszczególne role świetnie wcielili się uczennice i uczniowie z klas IVc, VIa, VIb i VIIa. Dopełnieniem całości była scenografia, na którą złożył się cykl obrazów dużego formatu, przedstawiających charakterystyczne budowle i zakątki starego Tarnowa, namalowanych przez nauczycielki szkoły: Barbarę Smorczewską, Beatę Wilkosz i Małgorzatę Pamułę. Uczestnicy spotkania chętnie włączyli się w śpiew pieśni patriotycznych, który prowadził chór szkolny pod kierunkiem Beaty Chrobak. Pomocne były przygotowane specjalnie na tę okazję śpiewniki. W klimat patriotycznej Biesiady wprowadziła gości także dekoracja przy wejściu do szkoły: biało-czerwone drzewo, kotyliony w narodowych barwach oraz prace najmłodszych uczniów przedstawiające ich wyobrażenia Tarnowa jako pierwszego niepodległego miasta. O wydarzeniach, które doprowadziły Tarnów do wolności w 1918 roku przypomniały gościom kartki z kalendarza, tworzące „Kalendarium Niepodległości”. Znalazły się na nich opisy autentycznych wydarzeń z dziejów Tarnowa oraz Szkoły Konarskiego, zilustrowane ciekawymi reprodukcjami. Można było je obejrzeć na tablicy przy wejściu oraz otrzymać jako pamiątkę udziału w Biesiadzie Patriotycznej. Spotkanie w naszej szkole, której mury pamiętają wydarzenia sprzed stu lat, było wspaniałym świętem nie tylko dla społeczności szkoły, ale również dla mieszkańców naszej dzielnicy.
● 11 listopada - poczet sztandarowy szkoły reprezentował naszą placówkę w miejskich uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości, które rozpoczęły się od uroczystej Mszy św. w bazylice katedralnej, a następnie odbywały się przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
● 15 listopada - grupa 140 uczniów kl. V-VII wraz z wychowawcami i dyrekcją szkoły wzięła udział w Rajdzie Tarnowskim Szlakiem Niepodległości połączonym z Apelem Pamięci na cmentarzu wojennym nr 200 w Chyszowie. To patriotyczne przedsięwzięcie zorganizowaliśmy, by w nietypowej formie świętować Niepodległą i wykonać przyjęte przez nas kolejne zadanie w projekcie edukacyjnym „Niepodległa – sto lat!”.
● 16 listopada - uczennice obu klas siódmych wzięły udział w warsztatach tanecznych w ramach zajęć wychowania fizycznego. Dziewczęta pokrótce zapoznały się z kulturą hip-hopu, następnie poznały podstawowe kroki oldschoolowe. Siódmoklasistki z wielką radością i zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez Aleksandrę Sutkowską z Shiva Dance Studio.
● 20 listopada - jednym z przedsięwzięć w ramach szkolnego projektu „Niepodległa - 100 lat” był konkurs plastyczny dla uczniów klas młodszych pt. „Mój wolny Tarnów”. Uczniowie klas pierwszych przedstawiali dowolną techniką nasze współczesne miasto, natomiast dzieci z klas drugich i trzecich – Tarnów dawny, z pierwszych lat niepodległości. Aby przybliżyć uczniom temat konkursu, zorganizowano dla nich pokaz filmu i zdjęć ukazujących nasze miasto z czasów międzywojennych.
● 22 listopada - odbył się w szkole drugi etap Szkolnego Konkursu Historycznego wiedzy na temat odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs był częścią szkolnego projektu edukacyjnego „Niepodległa – sto lat!” realizowanego w ramach projektu miejskiego „Świętujmy Niepodległą”. W pierwszym etapie konkursu wzięło udział 32 uczniów klas IV-VII, do drugiego etapu zakwalifikowało się 27 osób. Podsumowanie konkursu historycznego odbyło się 1 grudnia 2017 roku. Każdy z uczniów otrzymał pamiątkowy dyplom, natomiast zwycięzcy i wyróżnieni uczniowie - nagrody książkowe.
● 23 listopada - żeńska drużyna koszykówki reprezentująca naszą szkołę zajęła II miejsce w turnieju o Puchar Prezydenta Tarnowa. Jest to największa cykliczna impreza w tej dyscyplinie organizowana w naszym mieście.
● 24 listopada - odbyła się w szkole Niepodległościowa Sztafeta Pokoleń. Stanowiła kolejne przedsięwzięcie w miejskim konkursie na projekt edukacyjny szkoły z zakresu wychowania patriotycznego „Świętujmy Niepodległą!”. Na boisku szkolnym zgromadzili się uczestnicy biegu reprezentujący wszystkie klasy wraz z rodzicami i krewnymi, którzy zechcieli włączyć się w nasze przedsięwzięcie. Spotkanie rozpoczęło się od rozgrzewki, którą poprowadziła Joanna Pawelec – nauczycielka wychowania fizycznego i organizatorka sztafety. Każdy młody uczestnik biegł w parze ze swoim rodzicem lub innym krewnym, a łączyła ich trzymana w dłoniach biało-czerwona szarfa. Na czele sztafety stanęła Joanna Pawelec, która poprowadziła biegnących ulicami: Szewską, Konarskiego, Najświętszej Marii Panny do placu Piszów. Biegacze w każdej z pałeczek nieśli elementy hasła, które wspólnie ułożyli po zakończeniu biegu. Natomiast pozostali uczniowie kibicujący biegaczom wzięli udział w krótkim patriotycznym w happeningu. Na zakończenie sztafety wszyscy uczestnicy pod przewodnictwem p. Lucyny Jurusik w tanecznym korowodzie przemaszerowali wokół boiska w rytmie poloneza. Nad bezpieczeństwem uczniów i dorosłych na trasie sztafety czuwali strażnicy ze Straży Miejskiej w Tarnowie.
● 6 grudnia - uczniowie klasy II zwiedzali z przewodnikiem Teatr im. Ludwika Solskiego, a następnie obejrzeli spektakl pt. „Lato Muminków”. Natomiast klasa III a uczestniczyła w koncercie Majki Jeżowskiej „Mega Mikołajki”.
● 14 grudnia - w Sali Lustrzanej przy ul. Wałowej odbyła się uroczysta gala podsumowująca trzyletni Miejski Konkurs na Projekt Edukacyjny Szkoły z zakresu Wychowania Patriotycznego „Świętujmy Niepodległą!”. Nasza szkoła również w tym roku znalazła się w gronie nagrodzonych. Włączając się do III etapu miejskiego konkursu, przyjęliśmy szkolną nazwę projektu „Niepodległa – sto lat!”. Zrealizowane przez nas w ramach konkursu przedsięwzięcia zostały docenione przez jury i uhonorowane II miejscem w kategorii szkół podstawowych. Dyplom oraz nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych wręczoną przez prezydenta Tarnowa odebrała wicedyrektor i koordynator projektu Ewa Oleksy wraz z przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Anną Kiwior z kl. VII b oraz uczniami szczególnie zaangażowanymi w zadania - Olgą Henich i Patrykiem Włodarczykiem z kl. VII a.
● 22 grudnia - „Gdy świąteczny czas nastaje, jadą święci Mikołaje” – pod takim hasłem odbyło się wspólne kolędowanie, które przygotowali uczniowie z koła teatralnego pod kierunkiem Renaty Kucharskiej oraz chór szkolny prowadzony przez Beatę Chrobak.

 

2018
● 17 stycznia - uczniowie szkoły wzięli udział w spotkaniu z misjonarzem – ks. Piotrem Boracą, który wiele lat spędził na misjach w Republice Środkowoafrykańskiej i pokazał dzieciom i młodzieży codzienne życie ich rówieśników z Afryki.
● 23 stycznia - uczniowie klasy VII a wraz z nauczycielką historii, Renatą Kucharską udali się na Mogiłę Powstańczą na Starym Cmentarzu w Tarnowie, gdzie zapalili znicz pamięci, odśpiewali „Rotę” i minutą ciszy upamiętnili poległych powstańców styczniowych.
● 26 stycznia - w turnieju rozgrywanym w ramach tarnowskich Igrzysk Dzieci w hali widowiskowo-sportowej Pałacu Młodzieży w Tarnowie reprezentacja SP 2 uzyskała awans do rozgrywek rejonowych. Opiekun: Małgorzata Kocan-Kałucka.
● 1 lutego - drużyna chłopców reprezentująca szkołę na Tarnowskich Igrzyskach Dzieci w minisiatkówce chłopców zdobyła II miejsce w Tarnowie. Opiekun drużyny: Małgorzata Kocan-Kałucka.
● Od 28 lutego do 2 marca 2018 roku uczniowie klasy VII a przebywali na białej szkole w Ośrodku Wczasów Dziecięcych w Piwnicznej Zdroju. Pomimo mroźnej pogody uczniowie realizowali bogaty i atrakcyjny program.
● 6 marca - w ramach Dnia Otwartego, odwiedziły naszą szkołę przedszkolaki. Przed południem dzieci obejrzały przygotowane specjalnie dla nich przedstawienie teatralne pt. „Woda to życie” i uczestniczyły w zabawach ze starszymi uczniami. Po południu wraz z rodzicami poznawały szkołę, uczestniczyły w zabawach sportowych i językowych, w eksperymentach przyrodniczych, edukacyjnych grach komputerowych oraz innych atrakcjach.
● 15 marca - reprezentacja naszej szkoły zajęła I miejsce w Rejonowych Igrzyskach Dzieci w minikoszykówce dziewcząt. Tym samym nasze koszykarki awansowały do finału wojewódzkiego. Opiekun: Małgorzata Kocan-Kałucka.
● 15 marca - 90 uczennic i uczniów naszej szkoły stanęło do rywalizacji w XXVII edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Kangur 2018 we wszystkich kategoriach, od Żaczka po Kadeta.
● 21 marca - drużyna szkoły uczestniczyła w finale wojewódzkim Igrzysk Dzieci w minikoszykówce dziewcząt, reprezentując rejon tarnowski. Turniej odbył się w hali MOSiR w Bochni. Ostatecznie drużyna SP nr 2 zdobyła IV miejsce w województwie. Trener zawodniczek: Małgorzata Kocan-Kałucka.
● 28 marca - uczestniczyliśmy w uroczystym poranku wielkanocnym, przygotowanym przez uczniów kl. IV b pod kierunkiem polonistki Anny Bulandy oraz chór szkolny pod opieką Beaty Chrobak. Czwartoklasiści przedstawili inscenizację o tradycjach i ludowych zwyczajach związanych z Wielkanocą. Ich występ uatrakcyjniły barwne stroje oraz świąteczna dekoracja.
● 25 kwietnia - odbył się w szkole konkurs historyczny zatytułowany „Konstytucja 3 maja”. Laureaci zostali nagrodzeni podczas uroczystości z okazji rocznicy jej uchwalenia.
● 27 kwietnia - klasy piąte wraz z wychowawcami uczestniczyły w TCK w wystawie „Polska Niepodległa – historia w ożywionych obrazach” oraz projekcji jednego z filmów nawiązujących do ważnych dzieł malarskich przedstawiających wydarzenia i postacie związane z dążeniami Polaków do odzyskania niepodległości.
● 30 kwietnia – z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wszystkie klasy uczestniczyły w happeningu patriotycznym.
● 10 maja - dobiegła końca akcja „Nakręteczka dla koteczka”, w którą włączyły się wszystkie klasy. Uzbieraliśmy ponad 14500 zakrętek, z których dochód zostanie przeznaczony na zakup karmy i lekarstw dla kotów wymagających pomocy.
● 15 maja - w ramach akcji „Maraton czytania” zaprosiliśmy do czytania naszym uczniom gości reprezentujących różne tarnowskie instytucje, rodziców i pracowników naszej szkoły. W klasach IV-VII swoimi czytelniczymi pasjami podzielili się: funkcjonariusze Straży Miejskiej w Tarnowie – Aldona Matusik i Paweł Dziurak, dziennikarz Radia RDN Małopolska – Rafał Huszno, przedstawiciel Wydziału Kultury UM Tarnowa – Marek Popiel, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej – Agnieszka Pikul, nauczyciel Niepublicznego Gimnazjum i Liceum „U Konarskiego” – Tomasz Stawarski, przedstawicielka rodziców uczniów – Anna Banek. Natomiast uczniom z klas I-III fragmenty baśni czytali nauczyciele i pracownicy naszej szkoły oraz Niepublicznego Gimnazjum i Liceum „U Konarskiego”: Marta Polak-Kamińska, Bogumiła Dudasz, Anna Zaleśny, Leszek Gorycki i Tomasz Stawarski. Maluchom bajki czytali również ich starsi koledzy i koleżanki z klas siódmych, niektóre teksty w języku angielskim. Akcję „Maraton czytania” zorganizowaliśmy w ramach projektu edukacyjnego „Nasze bajanie – baśnie i mity Starego Kontynentu”.
● 15 maja - uczennice klas piątych i czwartych uczestniczyły w zajęciach otwartych z udziałem zawodniczek drużyny koszykówki z Pałacu Młodzieży. Lekcję otwartą z piłki koszykowej poprowadził trener i nauczyciel wych. fiz. Mariusz Siedlik z udziałem zawodniczek PM.
● 15 i 16 maja - do udziału w projekcie czytelniczym „Nasze bajanie – baśnie i mity Starego Kontynentu” zaprosiliśmy dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 13. Przedszkolaki uczestniczyły w konkursach plastycznych, a w ramach „Maratonu czytania” wysłuchały baśni H. Ch. Andersena. Laureaci konkursów otrzymali dyplomy i nagrody; prace małych artystów zostały umieszczone na wystawie szkolnej.
● 16 maja - w ramach projektu edukacyjnego „Nasze bajanie – baśnie i mity Starego Kontynentu” odbyła się akcja „Zaczytana przerwa”. Każda z klas przygotowała stoisko ze swoimi ulubionymi książkami. Podczas dwóch przerw uczniowie spędzili wolny czas, czytając i oglądając książki przyniesione przez kolegów lub wymieniając się opiniami na ich temat.
● 17 maja - uczniowie szkoły uczestniczyli w warsztatach plastycznych prowadzonych przez panią Elżbietę Czas z Centrum Artystyczno-Hobbystycznego „Arabeska”. Udział w warsztatach był nagrodą dla laureatów konkursów szkolnych zorganizowanych w ramach projektu edukacyjnego „Nasze bajanie – baśnie i mity Starego Kontynentu”.
● 17 maja - piątoklasiści wzięli udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie. Były to: gra słowno-literacka „Wyturlaj sobie opowieść” oraz zajęcia „Kaligrafia może być ciekawa – historia pisma i warsztaty kaligrafii”. Zajęcia odbyły się w ramach szkolnego projektu czytelniczego „Nasze bajanie – baśnie i mity Starego Kontynentu”.
● 17 maja - zostali nagrodzeni uczestnicy szkolnych konkursów związanych z realizacją projektu edukacyjnego „Nasze bajanie – baśnie i mity Starego Kontynentu”. Uczniowie uczestniczyli w czterech konkursach plastycznych – trzy z nich były przeznaczone dla dzieci z klas I-III: „Najpiękniejsza królewna”, „Mój przyjaciel smok” oraz „Najwspanialszy zamek”. Natomiast starsi uczniowie rywalizowali w konkursie pt. „Mozaika grecka”. W każdej z kategorii powstały piękne i oryginalne prace. Uczniowie klas IV-VII wzięli także udział w Konkursie Literackim „Mitologiczne potyczki”, a czwartoklasiści dodatkowo w Konkursie Mitologicznym „Spotkanie z mitami” zorganizowanym w bibliotece szkolnej. Zwycięzcom oraz wyróżnionym uczniom nagrody wręczyła dyrektor Zofia Drwal.
● 18 maja – odbyła się impreza „Spotkanie pod oliwką”, wieńcząca realizowany w maju projekt edukacyjny „Nasze bajanie – baśnie i mity Starego Kontynentu”. Na spotkaniu gościli licznie zgromadzeni mieszkańcy dzielnicy Gumniska-Zabłocie, przedstawiciele Rady Osiedla nr 6, seniorzy z Klubu Seniora „Wiosna Życia” oraz uczniowie wraz z rodzicami. Wchodzących do szkolnego hallu witała dekoracja, która przenosiła w świat kultury greckiej. Podczas spotkania goście obejrzeli m.in. przedstawienie teatralne pt. „Historia pewnego jabłka” przygotowane przez klasę VII a pod kierunkiem Renaty Kucharskiej. Częścią występu były również tańce - w wykonaniu chłopców z klasy VI a, którzy ćwiczyli pod kierunkiem wychowawczyni, Moniki Wojtanowskiej, oraz w wykonaniu uczniów klasy VII a. Nie zabrakło także greckich melodii – popularne piosenki z repertuaru Eleni śpiewał szkolny chór pod dyrekcją Beaty Chrobak. Znajomość popularnych mitów, baśni i legend sprawdzał w formie zabawowej quiz. Radosne spotkanie zakończyliśmy przy stole, gdzie na gości czekały typowo greckie przysmaki. Organizację tego spotkania, a także realizację wielu przedsięwzięć w ramach projektu edukacyjnego „Nasze bajanie...” umożliwiło nam finansowe wsparcie Rady Osiedla nr 6 Gumniska-Zabłocie.
● 21 maja - w XVI LO w Tarnowie został rozstrzygnięty międzyszkolny konkurs pt. „Tarnowianie zasłużeni dla niepodległości w słowie i obrazie, zorganizowany wraz z Zespołem Szkół Plastycznych w Tarnowie. Uczniowie rywalizowali w kategorii literackiej i plastycznej. Wyróżnienia otrzymały dwie uczennice klasy VII a z naszej szkoły: Zuzanna Skorupa – za pracę literacką „Pamiętnik Tadeusza Tertila” oraz Kinga Pałka za pracę plastyczną – medalion przedstawiający Burmistrza Niepodległości, wykonany haftem krzyżykowym. Dziewczęta odebrały nagrody z rąk prezydenta Tarnowa, p. Romana Ciepieli.
● 28 maja - na zaproszenie klubu sportowego MKS Pałac Młodzieży gościły w Tarnowie oraz w naszej szkole koszykarki ze Stanów Zjednoczonych. W ramach promocji sportu i piłki koszykowej w szkole odbyły się dla uczniów zajęcia pokazowe z tej dyscypliny sportu. Była to również okazja do porozmawiania w języku angielskim.
● 25 i 28 maja klasy siódme wybrały się do Zakładu Oczyszczalni Ścieków i Laboratorium Badania Wody przy ul. Czystej. Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak wygląda technologiczny proces oczyszczania ścieków komunalnych pochodzących z domów i gospodarstw naszego regionu.
● 29 maja - uczniowie klasy V a odwiedzili siedzibę Radia RDN Małopolska w Tarnowie, gościli w studiu i przyglądali się pracy dziennikarzy radiowych. Wizyta odbyła się w ramach dnia otwartego radia z okazji Dnia Dziecka.
● 29-30 maja - uczniowie klasy 7 b wraz z wychowawczynią Martą Mazgaj wybrali się na dwudniową wycieczkę do Wrocławia. W programie wycieczki było m.in. zwiedzanie Starego Miasta, Ogrodu Zoologicznego i Afrykarium, pokaz fontanny multimedialnej przy Hali Stulecia i wyjazd na 49. piętro budynku SKY TOWER.
● Maj-czerwiec – kilka klas skorzystało z wycieczek po Tarnowie z przewodnikiem – tzw. „spacerowników”. Do wyboru były różne trasy, a w trakcie zwiedzania uczniowie wykonywali ciekawe zadania. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający znajomość historii własnego miasta i pamiątkowy znaczek.
● 22 czerwca - podczas uroczystości na sali gimnastycznej zakończyliśmy rok szkolny 2017/2018. Dyrektor Zofia Drwal, podsumowując kończący się rok szkolny, dziękując uczniom i nauczycielom za całoroczną pracę, ze słowami szczególnej wdzięczności zwróciła się do nauczycieli, którzy podjęli decyzję o odejściu na emeryturę: Elżbiety Popiel, Łucji Plichty i Ewy Stec.
● 3 września - rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny - 2018/2019. Uroczystość na terenie szkoły poprzedziła Msza św. odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Wszystkich uczestników uroczystości powitała dyrektor Zofia Drwal, natomiast spotkanie poprowadził nowy przewodniczący Samorządu Uczniowskiego - Dawid Latosiński.
● 15 września – wraz z nowym rokiem szkolnym wznowił pracę Szkolny Wolontariat. Opiekun organizacji - Małgorzata Pamuła zaprosiła wszystkich chętnych do współpracy i aktywnego działania na rzecz innych.
● 24-28 września - w szkole już po raz trzeci odbyło się Święto Tabliczki Mnożenia. Momentem kulminacyjnym był VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, który przypada zawsze w ostatni piątek września. W tym dniu uczniowie najlepiej znający tabliczkę mnożenia, jako egzaminatorzy, przepytywali innych z jej znajomości.
● 30 września – z okazji Święta Patrona Szkoły starsi uczniowie przygotowali krótką część artystyczną, a uczniowie klas pierwszych popisywali się zdobytymi już umiejętnościami. Po występach wychowawczynie pasowały ich na uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Konarskiego. Od lat obrzędu tego dokonuje się w naszej szkole wielkim piórem.
● 17 października – „Uczniowie na szlaku Niepodległej” - pod takim hasłem realizowana była w szkole w klasach szóstych innowacja pedagogiczna. Jednym z przedsięwzięć był Rajd Niepodległości na Cmentarz Legionistów w Łowczówku.
● Październik - uczniowie klas IV-VIII udawali się na Stary Cmentarz, by przed Świętem Zmarłych zapalić światełka pamięci na grobach dawnych kierowniczek i nauczycielek Szkoły imienia Konarskiego. Wykonywali też drobne prace porządkowe, składali wieńce i bukiety pamięci z biało-czerwoną wstążką. Był to jeden z punktów projektu realizowanego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
● 30 października - po raz trzeci uczniowie szkoły uczcili Bohaterów Niepodległości - zasłużonych tarnowian, a wśród nich „bohaterki codzienności”, czyli dawne nauczycielki Szkoły Konarskiego. Uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców udali się na Stary Cmentarz, aby w Kwaterze Zasłużonych, przy grobie burmistrza Tadeusza Tertila oraz na grobach dawnych kierowniczek i nauczycielek Szkoły im. S. Konarskiego zapalić symboliczne światełka pamięci i złożyć stroiki jako wyraz pamięci społeczności „Dwójki” o tych, którym zawdzięczamy niepodległość naszej ojczyzny. Na zakończenie wszystkie klasy w Kwaterze Zasłużonych odśpiewały „Rotę” i uczestniczyły w modlitwie za Bohaterów Niepodległości.
● 5 listopada - w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie klas I-III uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Tarnowskim Tramwajem przez niepodległy Tarnów”. Tematem przewodnim był historyczny tarnowski tramwaj, chluba miasta w okresie międzywojennym, w latach rodzącej się Niepodległej. W ramach projektu uczniowie odbyli spacer trasą tarnowskiego tramwaju. Uczestniczyli też w prezentacji o tramwaju i ówczesnych przedsięwzięciach burmistrza T. Tertila, przygotowanej przez Dawida Drwala, absolwenta naszej szkoły i pasjonata tarnowskiego tramwaju; następnie mogli sprawdzić swoją wiedzę na ten temat w teście. Uczniowie klas pierwszych wysłuchali opowiadania „Tramwaj z plakatu...”, które odczytał im autor, D. Drwal, a następnie zaprezentował film „Zakochaj się w Tarnowie i tarnowskim tramwaju”, którego także jest współautorem. Kolejnym przedsięwzięciem projektu był konkurs plastyczny „Tramwajem przez niepodległy Tarnów. Dla zwycięzców w obu konkursach główną nagrodą było „ciacho w tramwaju”, czyli zaproszenie na szarlotkę do Cafe-Tramwaj. Koordynatorką projektu była Lucyna Jurusik.
● 6 listopada - odbyła się II Niepodległościowa Sztafeta jako jeden z elementów świętowania w naszej szkole 100-lecie niepodległości. Wzięli w niej udział przedstawiciele klas IV-VIII podzieleni na dwie grupy wiekowe. Rywalizację w biegu poprzedziła wspólna rozgrzewka, którą poprowadziła Olga Jędrusiak, nauczyciel wychowania fizycznego.
● 6 listopada - przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod opieką Karoliny Wojciechowskiej wręczyli napotkanym tarnowianom i pracownikom miejskich instytucji ok. 40 egzemplarzy „Kalendarza Niepodległości” opracowanego w szkole w ubiegłym roku szkolnym. Kalendarz ma formę 15 dwustronnych kartek zawierających historyczne informacje dotyczące zaangażowania tarnowian w odzyskanie niepodległości.
● 7 listopada - uczniowie naszej szkoły z klas IV-VIII odkrywali miejsca i ludzi szczególnie związanych z odzyskaniem niepodległości przez nasze miasto w ramach IV Gry Terenowej pod hasłem „Wolny Tarnów!”. Dla każdego poziomu wiekowego zostały przygotowane zadania dostosowane do możliwości uczniów. Młodzież klas siódmych i ósmych wcieliła się w role konspiratorów, którzy przed stu laty wyzwalali nasze miasto z rąk urzędników i żołnierzy austriackich. Zadania wymagały wiedzy, kreatywności i umiejętności współpracy całej grupy. Dzięki współpracy z Muzeum Okręgowym w Tarnowie akcja gry toczyła się m. in. w podziemiach tarnowskiego ratusza, a w przedsięwzięcie włączyli się też wtajemniczeni mieszkańcy miasta. Nagrodą dla zwycięskich klas w grze terenowej był przechodni Puchar Dyrektora Szkoły przyznawany w dwóch kategoriach wiekowych.
● 9 listopada - świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości trwało w szkole kilka tygodni. Braliśmy udział w różnorodnych przedsięwzięciach i uroczystościach szkolnych w ramach projektu edukacyjnego „Sto lat Niepodległa!”. Zakończeniem projektu było spotkanie całej społeczności szkoły rozpoczęte uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego. Dyrektor Zofia Drwal wręczyła nagrody zwycięzcom konkursów, jakie odbyły się w ramach obchodów 100-lecia niepodległości. Druga część uroczystości została poświęcona na wspólny śpiew pieśni patriotycznych. Pomocą były miniśpiewniczki z tekstami.
● 21 listopada - dwie uczennice z klasy VI a, Julia Krupa i Paulina Wideł, wzięły udział w międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim pt. „Do Ciebie mówię, Wielki Tułaczu” organizowanym przez SP nr 10 im. Romana „Sybiraka” Sanguszki w Tarnowie. Sukces odniosła Julia Krupa, która uzyskała III miejsce w kategorii: wiersz patriotyczny.
● Listopad - drużyna dziewcząt z naszej szkoły uczestniczyła w mistrzostwach Tarnowa w koszykówce dziewcząt. Po serii meczów nasza reprezentacja uplasowała się na III miejscu w Tarnowie.
Opiekun: Małgorzata Kocan-Kałucka.
● 21 grudnia – cała społeczność szkoły uczestniczyła w świątecznym poranku bożonarodzeniowym.
Uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły obejrzeli montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klasy VIII a oraz chóru szkolnego przygotowany pod kierunkiem Beaty Chrobak i Renaty Kucharskiej. Inspiracje ludowymi tradycjami, zwłaszcza podhalańskimi, podkreślały stroje występujących. Wykonaniu niektórych utworów muzycznych towarzyszyły tańce i pokazy gimnastyczne.
● 27 grudnia – liczna grupa uczniów z różnych klas naszej szkoły uczestniczyła w kolędzie misyjnej, która ma na celu pomaganie dzieciom z krajów misyjnych - głównie z Afryki i Ameryki Południowej. Opiekę nad kolędnikami sprawowała katechetka, s. Agata Trzaska.

 

2019
● 27 lutego - w ramach Dnia Otwartego Szkoły gościliśmy dzieci z przedszkoli i ich rodziców.
● 6 marca - w PWSZ w Tarnowie został rozstrzygnięty regionalny Konkurs Czytelniczy Czytam, znam, rozumiem zorganizowany po raz pierwszy z inicjatywy tarnowskiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Z naszej szkoły tytuł laureata zdobyły Olga Henich i Zuzanna Skorupa, zaś tytuł finalisty otrzymały Alicja Koral i Magdalena Wideł (wszystkie są uczennicami kl. VIII a). Konkurs był poświęcony wybranym utworom Adama Mickiewicza, którego 220. rocznica urodzin przypada w bieżącym roku szkolnym. W uroczystości zakończenia konkursu wzięli udział przedstawiciele instytucji, które współorganizowały to przedsięwzięcie, czyli PWSZ w Tarnowie, III LO im. A. Mickiewicza oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Słowackiego w Tarnowie. Obecni byli również przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Krakowie i Wydziału Edukacji UM Tarnowa.
● 20 marca - klasy siódme wybrały się na zieloną szkołę do Piwnicznej-Zdroju. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawczyniami spędzili tam pięć dni, uczestniczyli w różnorodnych zajęciach, łącząc wypoczynek z nauką w atrakcyjnej formie.
● 5 kwietnia - w klasach piątych zakończył się roczny projekt techniczny pt. „Wąż” realizowany na lekcjach techniki w ramach innowacji programowej. Uczniowie zdobywali wiedzę i umiejętności związane m.in. z rysunkiem technicznym, obróbką różnych materiałów, posługiwaniem się narzędziami, planowaniem pracy i współpracą w grupie.
● 12 kwietnia - w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu zorganizowany został w szkole konkurs pt. „Moja bezpieczna gra komputerowa” przeznaczony dla uczniów klas 4-8.
● 24 kwietnia - uczniowie klasy I a przystąpili do akcji „Wielka mapa Polski” zorganizowanej przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Jej celem jest wymiana pocztówkowa pomiędzy szkołami.
Akcja miała walor edukacyjny, dzięki udostępnianym na stronie WSiP specjalnie przygotowanym materiałom uczniowie mogli poznać wszystkie zakątki kraju.
● 25 kwietnia - zainteresowani uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Rzemieślniczą Branżową Szkołę I Stopnia w Tarnowie w ramach doradztwa zawodowego. Celem warsztatów było przybliżenie uczniom informacji dotyczących wybranych zawodów.
● 15 maja - uczniowie klas ósmych wzięli udział w Młodzieżowych Debatach Obywatelskich w stylu oxfordzkim, organizowanych przez ZSO nr 2 w Tarnowie. Reprezentanci naszej szkoły świetnie spisali się w debacie, której teza brzmiała: Bez telefonu komórkowego dziś nie da się żyć, wygrywając ten pojedynek słowny z drużyną Szkoły Podstawowej w Tarnowcu. W kolejnym spotkaniu podejmowali tezę: Ludzie boją się wymieniać kontrowersyjnymi poglądami. Do udziału w debatach ósmoklasiści przygotowywali się pod kierunkiem p. Krzysztofa Burnata - nauczyciela historii i WOS-u.
● 29 maja – odbył się finał projektu pt. „Nasze dzieci nie jedzą śmieci”, mającego na celu zwiększenie świadomości uczniów dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. W ramach projektu dzieci uczestniczyły w rozmaitych zajęciach i akcjach propagujących zdrowy styl odżywiania. Przy szkole na terenie tzw. „zielonej klasy” powstał ogródek, w którym każda klasa posadziła zioła, warzywa i kwiaty. W klasach IV-VIII odbył się również konkurs pt. „Literacki garnek”. Jego celem było stworzenie w formie plakatu przepisu kulinarnego zainspirowanego wybranymi utworami literackimi, których bohaterowie przygotowywali różnorodne smakołyki.
● 4 i 5 czerwca - klasa VI a wybrała się na klasową wycieczkę szlakami Pogórza Rożnowskiego. Uczniowie odwiedzili m.in. Tropie, Rożnów i Jamną. Przewodnikiem był pan Maciej Czernik, zapalony turysta i przodownik turystyki pieszej PTTK.
● 19 czerwca - zakończyliśmy rok szkolny 2018/2019. Dzień ten był dla społeczności szkoły wyjątkowy z kilku powodów. Tego dnia pożegnaliśmy pierwszy po reformie oświaty rocznik ósmoklasistów rozpoczynający naukę w szkołach ponadpodstawowych. Tego dnia również dziękowaliśmy za pełną oddania pracę wieloletniej dyrektor szkoły – Zofii Drwal, która po dziewiętnastu latach kierowania „Dwójką” zakończyła pracę na stanowisku dyrektora. Zamykając obecny rok szkolny, we wzruszających słowach podsumowała lata trudnej i odpowiedzialnej służby dzieciom. Pani dyrektor została uroczyście pożegnana przez Radę Rodziców i całą szkolną społeczność. Zgodnie z ceremoniałem szkoły odbyło się również przekazanie władzy nowo wybranej Radzie Samorządu Uczniowskiego. Palmę pierwszeństwa odebrała Julia Krupa – nowa przewodnicząca SU.
● 2 września - rozpoczęliśmy nowy rok szkolny – 2019/2020. Uroczystość tradycyjnie poprowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, która w imieniu całej społeczności szkolnej przywitała nową dyrektor Barbarę Lasotę rozpoczynającą pracę w naszej szkole. Słowa powitania i życzeń do nowej dyrektor skierowała również przewodnicząca Rady Rodziców. Witając się z uczniami, rodzicami i pracownikami szkoły, dyr. Barbara Lasota życzyła wszystkim dobrej, owocnej współpracy i poprosiła o czas potrzebny do poznania powierzonej jej pieczy placówki.
● Wrzesień – Małgorzata Pamuła objęła funkcję wicedyrektora szkoły.
● 30 września - w dniu urodzin Stanisława Konarskiego obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły połączone z pasowaniem pierwszoklasistów na uczniów.
● 3 października - uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Grze Miejskiej pod hasłem „460 lat tradycji I Liceum – odkrywamy tajemnice I Liceum” zorganizowanej przez I LO w Tarnowie. Nasi uczniowie zdobyli w niej II miejsce.
● 4 października - w dniach od 30 września do 4 października po raz czwarty obchodziliśmy Święto Tabliczki Mnożenia. Zostały w nie zaangażowane klasy od III do VI.
● 7 października - uczniowie klasy III b oraz klasy VI a odwiedzili tarnowską papugarnię „Amazonia”, gdzie zobaczyli szereg okazów tych ptaków z różnych stron świata.
● 11 października – z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej uczniowie z klas III a, III b oraz V a przygotowali krótki występ – niespodziankę dla nauczycieli i pracowników szkoły. Były sympatyczne piosenki i wiersze oraz życzenia dla pedagogów, a także pań i panów z obsługi szkoły.
● 15 października - klasy I-III rozpoczęły całoroczny projekt pt. „Muzyczna przygoda”, który ma służyć poznawaniu niezwykłego świata dźwięków i muzyki. Pierwsze spotkanie było poświęcone instrumentom pasterskim. Audycje prowadzone są przez profesjonalną i wykwalifikowaną kadrę zawodowych muzyków, absolwentów akademii muzycznych, mających doświadczenie w pracy z dziećmi oraz na scenie muzycznej.
● 31 października - uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców udali się na Stary Cmentarz, aby w Kwaterze Zasłużonych, przy grobie burmistrza Tadeusza Tertila oraz na grobach dawnych kierowniczek i nauczycielek Szkoły im. S. Konarskiego zapalić symboliczne światełka pamięci oraz złożyć wieńce jako wyraz pamięci społeczności „Dwójki” o tych, którym zawdzięczamy niepodległość ojczyzny. Na zakończenie akcji wszystkie klasy spotkały się w kaplicy Książąt Sanguszków, gdzie odśpiewały „Rotę” i uczestniczyły w modlitwie za Bohaterów Niepodległości. Klasy IV-VIII wraz z wychowawcami także odwiedziły groby zasłużonych na Starym Cmentarzu. W tygodniu poprzedzającym uroczystość Wszystkich Świętych uczniowie robili drobne porządki na grobach dawnych nauczycielek Szkoły Konarskiego, zapalali znicze, składali wiązanki kwiatów. Pamiętali również o poległych powstańcach i legionistach, spoczywających w Kwaterze Zasłużonych. W ten sposób włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”.
● 5 listopada – gościliśmy w szkole tarnowskie Bractwo Historyczne „Wataha Rycerska”. Jego członkowie zaprezentowali się przed uczniami przebrani w mundury z czasów Legionów Dąbrowskiego, kolejnych powstań narodowych oraz pierwszej wojny światowej i wyposażeni w typową dla tego okresu broń. Spotkanie z dziećmi i młodzieżą poprowadził pan Arkadiusz Gładysz, rotmistrz Watahy Rycerskiej im. Hetmana Jana Tarnowskiego. W swojej opowieści przypomniał najważniejsze wydarzenia z historii Polski od czasu I rozbioru aż do odzyskania niepodległości w 1918 r. oraz wojny polsko-bolszewickiej.
● 6 listopada – odbył się I Szkolny Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej pod hasłem „Ziemio ojczysta, ziemio jasna”, który był częścią szkolnych obchodów Święta Niepodległości. Wzięło w nim udział 25 uczniów z klas IV-VIII. Zwycięzcy i wyróżnieni uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody.
● 8 listopada - obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji uczestniczyliśmy w uroczystości patriotycznej i przyłączyliśmy się do akcji „Szkoła do hymnu!”. Spotkanie całej społeczności szkoły rozpoczęło się o godzinie 11.00, tak aby punktualnie o 11.11 wspólnie odśpiewać cztery zwrotki polskiego hymnu narodowego. Podczas uroczystości zabrzmiały także poetyckie strofy wierszy patriotycznych, które deklamowali laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, przeplatane śpiewem pieśni legionowych i wojennych.
● 12 listopada - klasa VIII a brała udział w programie edukacji prawnej pt. „Temida od podszewki”. Spotkanie obejmowało wizytę w Sądzie Okręgowym w Tarnowie.
● 12 listopada - w bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły na lekcjach historii i języka polskiego włączyli się w akcję zorganizowaną przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku „Mamy Niepodległą!”. W jej ramach wysyłano do bliskich kartki pocztowe z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.
● 20 listopada - uczniowie należący do Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Wolontariatu udali się do azylu dla bezdomnych zwierząt, zawieźli tam zebraną w szkole karmę dla psów i kotów. Odwiedzili również Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, gdzie wysłuchali prelekcji o sortowaniu i przetwarzaniu odpadów.
● 20 listopada – z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka klasa I a została zaproszona do Przedszkola nr 13, aby wspólnie uczestniczyć w Niebieskim Marszu Praw Dziecka pod hasłem „Dla każdego dziecka dzieciństwo”.
● 22 listopada - uczennice klasy VII a reprezentowały naszą szkołę na X Konkursie Recytatorskim „Do Ciebie mówię, Wielki Tułaczu” w SP nr 10 w Tarnowie. Paulina Wideł zdobyła I miejsce, a Julia Krupa – wyróżnienie.
● 5 grudnia - miał miejsce finał charytatywnej zbiórki „Szlachetna Paczka”. Szkoła wzięła udział w tej ogólnopolskiej akcji charytatywnej, której celem jest pomoc rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Uczniowie zaangażowali się w zbiórkę jako darczyńcy i wolontariusze. Dzięki ofiarności uczniów i ich rodziców udało się skompletować 16 paczek.
● 6 grudnia - w ramach szkolnej akcji czytelniczej uczniów klas pierwszych odwiedziły starsze koleżanki i koledzy z I Liceum Ogólnokształcącego wraz z paniami z biblioteki szkolnej. Licealiści czytali maluchom wiersze Juliana Tuwima.
● 11 grudnia - wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Marzycielska Poczta”. Uczniowie z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia pisali tradycyjne listy oraz kartki do ciężko chorych dzieci.
● 17 grudnia - drużyna szkoły zdobyła III miejsce w Mistrzostwach Tarnowa w piłce koszykowej dziewcząt. Turniej, rozgrywany w ramach Tarnowskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, odbył się w hali Pałacu Młodzieży. Opiekunka drużyny to Małgorzata Kocan-Kałucka.
● 20 grudnia - cała społeczność szkoły spotkała się na uroczystości z okazji świąt Bożego Narodzenia. Po przedświątecznym poranku poszczególne klasy udały się do swoich sal na klasowe spotkania wigilijne.
● 26 grudnia - Yzgyhabar! Kelbalalar! Dobra Nowina! Przyjdźcie dzieci! - pod takim hasłem 10 grup misyjnych kolędników z naszej szkoły pomagało dzieciom z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Republiki Konga, Czadu, Brazylii, Peru i Kazachstanu.

 

2020
● 15 stycznia - kolędnicy misyjni z kl. II a odwiedzili Przedszkole nr 13, by wspólnie z przedszkolakami pokolędować i zaprosić swoich młodszych kolegów do naszej szkoły.
● 20 stycznia – podczas spotkania z podróżniczką z grupy Trzask uczniowie zdobyli przyrodniczą i geograficzną wiedzę o Kenii.
● 21 stycznia – w czasie zajęć warsztatowych uczniowie klas I-III poznawali znaczenie słów: „kompetencje”, „wiedza”, „umiejętności”, „postawy”. Zajęcia odbywały się w związku z przystąpieniem szkoły do projektu „Profesjonalny system wspomagania szkół z województwa małopolskiego”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
● 13 lutego - odwiedziły naszą szkołę dzieci z pobliskich przedszkoli, które od września rozpoczną naukę w klasie pierwszej. Dzień Otwarty był okazją, aby zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną naszej szkoły.
● 21 lutego – dzień przebiegał w szkole pod znakiem języka polskiego. Uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w różnych przedsięwzięciach z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przygotowanych dla nich przez nauczycieli-polonistów. W Wielkim Teście o Języku Polskim uczestniczyły 52 osoby, które zmierzyły się z pisemnymi zadaniami sprawdzającymi znajomość polskiej gramatyki, ortografii oraz powiedzeń i przysłów. Natomiast podczas przerw uczniowie z wielkim entuzjazmem brali udział w zgaduj-zgaduli „Czy znasz język polski?”.
● 25 lutego - przez trzy dni uczniowie pod opieką wychowawców, nauczycieli i katechetów uczestniczyli w naukach rekolekcyjnych, które odbywały się w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Rekolekcje poprowadził ks. Marcin Baran, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
● 1 marca - w związku z Narodowym Dniem Żołnierzy Niezłomnych uczniowie klas VII-VIII uczestniczyli w warsztatach historycznych zatytułowanych „Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni”.
● 5 marca - czworo uczniów klas ósmych naszej szkoły osiągnęło wielki sukces w Małopolskim Konkursie Czytelniczym „Czytam, znam, rozumiem”, którego finał odbył się w PWSZ. Laureatami konkursu zostali: Igor Banek z kl. VIII a, Wiktoria Radziszewska oraz Jan Wielgus z kl. VIII b. Tytuł finalisty zdobyła Klaudia Kozioł z kl. VIII b. Konkurs został zorganizowany przez Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza Oddział w Tarnowie, tarnowską PWSZ, III LO oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnowie. Miał zasięg wojewódzki i odbywał się pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Dwa pierwsze etapy (szkolny i rejonowy) były pisemne, zaś finał wojewódzki – miał formę ustnego egzaminu przed komisją złożoną z pracowników naukowych PWSZ oraz nauczycieli szkół średnich. Uczestnicy musieli wykazać się świetną znajomością wyznaczonych lektur, a w ostatnim etapie także umiejętnością wygłoszenia wypowiedzi argumentacyjnej na temat wylosowanych zagadnień problemowych.
● 11 marca - Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię nowego koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19.
● Od 12 marca – Ministerstwo Edukacji Narodowej, aby ograniczyć niebezpieczeństwo związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, zawiesiło tradycyjne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.
● Od 25 marca – MEN ograniczyło funkcjonowanie szkół w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i wprowadziło obowiązek kształcenia na odległość. Kształcenie zdalne było realizowane przez nauczycieli w naszej szkole z wykorzystaniem e-dziennika, platform edukacyjnych, w tym platformy www.epodreczniki.pl, materiałów dostępnych na stronach CKE, OKE Kraków, WSiP, MEN, materiałów prezentowanych w programach publicznej telewizji i radia, materiałów wskazanych przez nauczycieli, środków komunikacji elektronicznej, komunikatorów.
W naszej szkole uczniowie pozbawieni dostępu do internetu i sprzętu potrzebnego do nauki zdalnej otrzymywali od nauczycieli materiały do nauki w formie papierowej.
● 1 czerwca – od tego dnia chętni uczniowie mogli uczestniczyć w indywidualnych stacjonarnych konsultacjach z nauczycielami w sprawach dotyczących nauki, problemów wynikających z edukacji zdalnej.
● 16-18 czerwca – odbyły się egzaminy ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Późniejszy niż zwykle termin egzaminu został ustalony ze względu na sytuację epidemiologiczną wywołaną pandemią koronawirusa. Egzamin odbył się w warunkach stacjonarnych, z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa sanitarnego.
● 19 czerwca - pod koniec roku szkolnego szkoła otrzymała 10 laptopów, które zostały wypożyczone uczniom niemającym odpowiedniego sprzętu komputerowego niezbędnego do nauki zdalnej. Sprzęt otrzymaliśmy od organu prowadzącego – Gminy Miasta Tarnowa, która realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Zdalna szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego”. Nowe laptopy będą wykorzystywane w szkole oraz – w razie przejścia na nauczanie zdalne w przyszłym roku szkolnym – posłużą kolejnym uczniom.
● 26 czerwca - zakończono rok szkolny, który przejdzie do historii z powodu pandemii i nauczania zdalnego. Nietypowe były okoliczności pożegnania absolwentów i wręczenia świadectw pozostałym uczniom. Ze względu na panującą sytuację zrezygnowano z uroczystego spotkania całej społeczności szkoły. Na sali gimnastycznej zebrali się tylko ósmoklasiści wraz z wychowawcami, uczącymi ich nauczycielami oraz przedstawicielami Rady Rodziców. W tym wąskim gronie, przy zachowaniu obowiązujących norm sanitarnych, do absolwentów zwróciła się dyr. Barbara Lasota, gratulując im osiągnięć i życząc powodzenia w dalszym życiu i edukacji. Wyróżniającym się w nauce uczniom wręczyła nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Świadectwa ukończenia szkoły wręczyli swoim uczniom wychowawcy w czasie krótkich spotkań klasowych. Uczniowie pozostałych klas odbierali świadectwa z rąk wychowawców indywidualnie w wyznaczonych godzinach, z zachowaniem obowiązujących norm sanitarnych. Była to okazja do krótkich rozmów i zobaczenia się po trzech miesiącach. Czas zdalnej nauki we wszystkich obudził wielką tęsknotę za „normalną” szkołą.
● 1 września - rozpoczęliśmy rok szkolny 2020/2021. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, pierwsze po długiej przerwie spotkanie szkolnej społeczności odbyło się w małych grupach. Uczniowie klas IV-VIII spotkali się ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych w dwóch turach. Jedynie uczniowie klas I-III uczestniczyli w skromnej uroczystości na sali gimnastycznej, gdzie powitała ich dyr. Barbara Lasota. Zgodnie z ustaleniami podanymi przez Ministra Edukacji Narodowej szkoły rozpoczęły naukę stacjonarną, muszą jednak być zachowane zalecenia sanitarne GIS, MZ oraz MEN. W pewnych określonych sytuacjach możliwe będzie także przechodzenie na kształcenie mieszane (częściowo zdalne) lub zdalne.
● Wrzesień – uczniowie wielu klas, wykorzystując dobrą pogodę, urządzili pierwsze po długiej przerwie klasowe imprezy integracyjne na świeżym powietrzu. Klasa VII c zorganizowała ognisko. Klasa III a wybrała się na camping „Pod Jabłoniami”, gdzie urządziła piknik z ogniskiem, a w drodze powrotnej odbyła spacer po Tarnowie śladami gen. J. Bema. Klasa II b odwiedziła Skansen Kultury Indian Ameryki Północnej „Fort Wapiti” w Zalasowej.
● Wrzesień - Igor Banek – ubiegłoroczny ósmoklasista, a obecnie już absolwent naszej szkoły znalazł się w gronie uczniów, którzy otrzymali honorowe odznaczenie Prymus Tarnowa. Wyróżnienie zostało przyznane przez władze miasta w czerwcu, ale ze względu na pandemię nie było uroczystej gali i odznaczenia trafiły do uczniów z opóźnieniem.
● 9 września – dziewięcioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych „Świetlik”, który został przeniesiony z marca br. Oskar Święs z kl. VII c został laureatem II miejsca, zaś Bartłomiej Skawiński z kl. VII c oraz Bartosz Kiciński z kl. VII a otrzymali wyróżnienia.
● 30 września - obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły – Stanisława Konarskiego. Zgromadzonych na sali gimnastycznej powitała wicedyrektor Małgorzata Pamuła. Uroczystość rozpoczęła się występem uczniów starszych klas, którzy przybliżyli najmłodszym postać patrona naszej szkoły. Po pokazie wiedzy i umiejętności uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, a następnie zostali pasowani na uczniów SP 2 przez wychowawczynię Marię Pułę. W tym samym dniu dla uczniów kl. IV-VIII odbył się konkurs wiedzy o patronie szkoły.
● 2 października – w naszej szkole odbyła się 10. edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Jak co roku włączyliśmy się w tę akcję, aby pokazać uczniom, że nauka tabliczki mnożenia może być łatwa i przyjemna. Przez cały tydzień uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w wielu ciekawych przedsięwzięciach. Ponadto chętni wzięli udział w internetowym konkursie matematyczno-logicznym.
● Październik – kolejne klasy zorganizowały klasowe wycieczki integracyjne na świeżym powietrzu, stosując się do obowiązujących ograniczeń sanitarnych. Klasa IIIa udała się na wycieczkę do Ciężkowic, a kasa VIII a odwiedziła Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej na Podkarpaciu, gdzie dla uczniów odbyły się także warsztaty garncarskie i klasowe ognisko.
● Październik – uczniowie z klas I-III uczestniczyli w kilku programach zdrowotnych. Program edukacji stomatologicznej przygotowany przez Instytut Blenda-a-med Oral-B miał na celu poszerzenie wiedzy uczniów na temat zębów oraz wpajanie właściwych nawyków związanych z higieną jamy ustnej. Natomiast realizowany po raz kolejny program „Śniadanie daje moc” służył propagowaniu wśród najmłodszych zdrowych nawyków żywieniowych. Z kolei uczniowie klasy III b uczestniczyli w programie profilaktyki antytytoniowej ,,Nie pal przy mnie, proszę”.
● 26 października – ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej przeszli na tryb nauczania zdalnego. Kształcenie na odległość w tych klasach trwało przez większą część roku szkolnego, bo aż do 16 maja 2021 r. W naszej szkole realizowaliśmy nauczanie poprzez szkolną platformę edukacyjną GSuite. Umożliwiała ona prowadzenie lekcji w formie wideokonferencji w czasie rzeczywistym (za pośrednictwem aplikacji Google Meet), a także prowadzenie zajęć w trybie asynchronicznym za pośrednictwem aplikacji Classroom. Dla uczniów, którym rodzice nie mogli zapewnić koniecznego sprzętu komputerowego lub należytej opieki podczas zajęć zdalnych, szkoła wypożyczyła kilka laptopów lub umożliwiała udział w lekcjach zdalnych na terenie placówki.
● 9 listopada - klasy I-III szkoły podstawowej przeszły na kształcenie na odległość.
● Październik – listopad – mimo trwającego nauczania zdalnego w kl. IV-VIII szkolny wolontariat zorganizował kilka akcji: zbiórkę karmy dla psów i kotów z tarnowskiego Azylu, zbiórkę nakrętek, z których dochód przeznaczony został na budowę studni głębinowych w krajach Afryki (akcja Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego), przygotowanie paczek mikołajkowych dla dzieci z Domu Samotnej Matki w Tarnowie, zbiórkę środków higienicznych i żywnościowych dla pacjentów przyjmowanych na szpitalny oddział z potwierdzeniem zakażenia SARS-COV-2.
● 4 grudnia - w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty online, podczas których uczestnicy wykonywali świąteczne skrzaty.
● 17 i 22 grudnia - aby tradycji stało się zadość, delegacja uczniów i nauczycieli z naszej szkoły odwiedziła kilka sąsiednich instytucji, aby złożyć świąteczne życzenia i pokolędować. 17 grudnia przedstawicielki szkolnego chóru pod kierownictwem p. Beaty Chrobak oraz członkowie wolontariatu z p. dyrektor Barbarą Lasotą i p. pedagog Anną Smędą gościli w Przedszkolu nr 13, Przedszkolu „Promyczek”, w siedzibie Straży Miejskiej, w Zakładzie Karnym oraz w tarnowskiej Delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. 22 grudnia delegacja naszych chórzystek wraz z p. Beatą Chrobak i p. Anną Smędą odwiedziły z życzeniami ks. proboszcza parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej, Komendę Miejską Policji oraz siedzibę Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, gdzie zostały zaproszone do studia na krótki wywiad i kolędowy występ na żywo. W trudnym czasie pandemii sympatyczne odwiedziny dzieci wraz z nauczycielami spotykały się wszędzie z niezwykle życzliwym przyjęciem.
● Grudzień – nauczyciele naszej szkoły zorganizowali konkurs dla dzieci przedszkolnych z terenu Tarnowa na najpiękniejszą ozdobę choinkową. Wręczenie nagród dla zwycięzców przewidziano na Dzień Otwarty Szkoły.

 

2021
● Styczeń – w związku z trwającą kolejną falą pandemii koronawirusa Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło okres zdalnego nauczania w klasach I-VIII szkół podstawowych do dnia 3 stycznia 2021 roku. Jednocześnie przesunięty został termin ferii zimowych - w całym kraju odbyły się one w dniach 4-17 stycznia.
● 18 stycznia – w klasach I-III szkoły podstawowej zostało przywrócone nauczanie stacjonarne, które trwało w naszej szkole do 21 marca. Pozostałe klasy w tym czasie uczyły się zdalnie.
● 25 stycznia – rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Ozdoba choinkowa” zorganizowany przez naszą placówkę, adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym z terenu Tarnowa. Nagrodzone i wyróżnione prace można było oglądać na wystawie przy wejściu do szkoły.
● 2 lutego – klasa II a skorzystała z obfitości śniegu oraz pięknej pogody i w ramach zajęć szkolnych wybrała się na sanki do Parku Sanguszków.
● 5 lutego – w naszej szkole odbyło się spotkanie karnawałowe, w którym uczestniczyła zaproszona grupa starszaków z Przedszkola nr 13 w Tarnowie. Goście zostali ciepło przywitani przez p. dyr. Barbarę Lasotę, następnie uczestniczyli w konkursach i innych atrakcjach przygotowanych przez nauczycieli i wolontariuszki ze świetlicy szkolnej.
● 17 lutego – w Sali Lustrzanej troje uczniów naszej szkoły odebrało nagrody za udział w konkursie plastycznym „Tarnów 690” zorganizowanym przez UM Tarnowa dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Byli to: Maja Dudasz i Adrian Błanek z klasy III a oraz Anna Skrobot z klasy IV.
● Luty – klasy I-III uczące się stacjonarnie zorganizowały tradycyjne spotkania i zabawy karnawałowe. Ze względu na stan pandemii zabawy były mniej huczne i odbyły się w małych grupach poszczególnych klas.
● Luty – uczniowie klasy II a znaleźli się w gronie trzech zwycięskich szkół w konkursie „Bajka, która uczy” zorganizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Intelektualnego, Społecznego i Emocjonalnego Dzieci „Podaruj Dzieciom Promyk Słońca” w Tarnowie. Zadaniem konkursowym było wykonanie gazetki klasowej związanej z bohaterem bajki prawniczej pt.: „Internetowe szaleństwa” - Chomikiem Paragrafem.
● 8 marca – zainteresowani uczniowie klas siódmych i ósmych uczestniczyli w V Ogólnopolskim czytaniu Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Spotkanie z udziałem nauczycieli polonistów, nauczyciela bibliotekarza oraz pani wicedyrektor Małgorzaty Pamuły rozpoczęło się od prezentacji postaci autorki Jeżycjady. Następnie nauczyciele i chętni uczniowie czytali fragmenty ulubionych książek M. Musierowicz. Inicjatorką imprezy była Renata Kucharska.
● 17-19 marca – odbyły się w naszej szkole, podobnie jak w całej Polsce, próbne egzaminy ósmoklasisty.
● 22 marca – w klasach I-III ponownie wprowadzono kształcenie na odległość. Dzieci uczyły się w tym trybie do 25 kwietnia.
● 16 kwietnia – w wieku 87 lat zmarł były wieloletni dyrektor naszej szkoły – Władysław Serwin. W pogrzebie, który odbył się 26 kwietnia, uczestniczyli przedstawiciele grona pedagogicznego z p. wicedyrektor Małgorzatą Pamułą na czele. Władysław Serwin był dyrektorem naszej szkoły w latach 1972-1991 i zapisał się w historii tej placówki wieloma dokonaniami, m.in. budową nowej części szkoły oraz sali gimnastycznej.
● 26 kwietnia - 2 maja – lekcje w klasach I-III prowadzone były w trybie hybrydowym (część klas, wymiennie, uczyła się stacjonarnie w szkole lub zdalnie w domach). Klasy IV-VIII nadal uczyły się zdalnie.
● Marzec - kwiecień – Samorząd Uczniowski zorganizował dla uczniów szkoły Konkurs Fotograficzny „Pierwsze oznaki wiosny”.
● Kwiecień – zbliżające się majowe święta: Dzień Flagi RP oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja dla klas I-III stały się okazją, aby lepiej poznać swój ojczysty kraj. Przez tydzień uczniowie uczący się w trybie stacjonarnym realizowali projekt „Polska – moja Ojczyzna”.
● 3 maja – klasy I-III szkoły podstawowej w całym kraju wróciły do nauki w trybie stacjonarnym. Pobyt w szkole obwarowany był ściśle określonymi wytycznymi sanitarnymi wprowadzonymi przez MZ, GIS oraz MEiN.
● 17-30 maja – uczniowie z klas IV-VIII po kilku miesiącach zdalnego nauczania przeszli w tryb nauczania hybrydowego. W określone dni tygodnia część klas uczyła się w szkole, a część – zdalnie w domach (wymiennie).
● 25-27 maja – uczniowie klas ósmych przystąpili do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka obcego.
● 31 maja – uczniowie wszystkich klas powrócili do regularnej nauki stacjonarnej.
● 31 maja – uczniowie z klasy I a obejrzeli w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego spektakl pt. „Pinokio”.
● 31 maja – zakończyła się w naszej szkole akcja „Góra Grosza”, koordynowana przez Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski. Była to już XXI edycja ogólnopolskiej akcji, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Monety ważyły ponad 25 kg, a zebrana kwota wyniosła 265,76 zł.
● 1 czerwca – w Dniu Dziecka wszystkie klasy zorganizowały integracyjne wyjścia, w czasie których dzieci korzystały z różnorodnych atrakcji na świeżym powietrzu. Celem wyjść były np.: Park Strzelecki, Park Sanguszków, Góra św. Marcina czy Centrum Wypoczynku i Rekreacji Kantoria przy ul. Piłsudskiego.
● 8 i 11 czerwca – wybrane klasy uczestniczyły w projekcjach filmów dla dzieci i młodzieży w ramach 35. Tarnowskiej Nagrody Filmowej - FILMY MŁODEGO WIDZA. Klasa II a obejrzała zestaw kilku najnowszych polskich animacji, zaś klasy ósme - film pt. „Czarny Młyn”. Po projekcji ósmoklasiści wypowiadali się na temat filmu na antenie lokalnej telewizji STARnowa.tv.
● Czerwiec – powrót do nauki stacjonarnej spowodował, że – mimo trwających nadal obostrzeń sanitarnych – wiele klas zorganizowało wycieczki integracyjne. Klasa II a wybrała się do Miasteczka Galicyjskiego i Skansenu Regionalnego w Nowym Sączu oraz na rajd do Skrzyszowa. Klasa VI b z wychowawcą i siostrą katechetką Agatą Trzaską zwiedzała Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie, a klasa VI a – Muzeum Diecezjalne. Natomiast klasa VIII a wybrała się na pożegnalną wycieczkę do Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze.
● 23 czerwca – Prezydent Tarnowa nagrodził najlepszych uczniów tarnowskich szkół, którzy otrzymali tytuł „Prymusa Tarnowa”. Wśród nich była również nasza uczennica – Aleksandra Kozioł z klasy VIIIa.
● 23 czerwca – odbył się Szkolny Konkurs Piosenki w ramach projektu „Wodę doceniamy - o planetę dbamy”. W rywalizacji wzięły udział chętne uczennice z klas IV-VI, poza konkursem wystąpiły także klasy I-III z piosenkami ekologicznymi. Atrakcją były warsztaty taneczne poprowadzone przez katechetkę s. Agatę Trzaskę, w które włączyła się cała publiczność.
● 25 czerwca – zakończyliśmy rok szkolny 2020/2021, który upłynął pod znakiem pandemii koronawirusa i nauki zdalnej. Większość klas spotkała się we własnym gronie w salach lekcyjnych i z rąk wychowawców odebrała świadectwa oraz dyplomy za wyróżniające wyniki w nauce. Bardziej uroczysty charakter miało pożegnanie ósmoklasistów, które odbyło się na sali gimnastycznej z udziałem klas siódmych, nauczycieli i delegacji rodziców. W części oficjalnej najstarsi uczniowie przekazali swoim następcom sztandar i plamę pierwszeństwa, którą przejęła nowa przewodnicząca SU – Izabela Orłowska z kl. VII c. Wyróżniający się w nauce absolwenci odebrali nagrody z rąk p. dyr. Barbary Lasoty. Następnie w niecodziennej, lekkiej formie podziękowali nauczycielom i innym pracownikom szkoły za trud nauczania i wychowania. Żegnając się ze szkołą, zaprezentowali wesoły program artystyczny, w którym wcielili się w role nauczycieli i samych siebie. Ostatnim akcentem było spotkanie w klasach z wychowawcami i odebranie świadectw.

 

Źródła:
1. Ł. Winczura, „Minął wiek. Z dziejów Szkoły imienia Stanisława Konarskiego w Tarnowie”. Tarnów 2000.
2. Kroniki Szkoły Podstawowej nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie: Kronika obchodów 100-lecia i 110-lecia szkoły, Kronika z lat 1999-2004.
3. Strona internetowa szkoły: www.konarski.wiara.pl

Motto szkoły


 

Nie tylko rozwijanie umysłu
za pomocą nauk
i umiejętności,
lecz przede wszystkim
uszlachetnianie serc i dusz.

              Stanisław Konarski

oferta sp2 txt

logo kuratorium

BIP

logo cke


Copyright © 2022 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.