Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

SP2 z drona

film o dwojce

Spis treści

2001
● 18 stycznia - w Roku Księdza Stanisława Konarskiego zorganizowaliśmy konkurs dla uczniów szkół podstawowych miasta Tarnowa pt. „Stanisław Konarski i jego epoka”, w którym wzięło udział 8 szkół.
● Luty – podczas ferii zimowych zostały wymalowane ściany w świetlicy szkolnej.
● 26 kwietnia – I Gra Terenowa „Wędrówka po starym Tarnowie” przeprowadzona przez Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne oraz Samorząd Uczniowski pod kierunkiem nauczycieli Lucyny Jurusik i Marka Jurusika.
● Maj – zrealizowano ogólnoszkolny projekt edukacyjny „Kolorowe krainy” propagujący poprzez zabawę walory zdrowej żywności i racjonalnego odżywiania. Różnym atrakcjom projektu towarzyszyły: wystawa „Od ziarenka do bochenka”, pokaz mody z surowców wtórnych, turniej wiedzy ekologicznej.
● 5 czerwca – odbył się finał wielomiesięcznego projektu edukacyjnego realizowanego w kl. I-III „A jako to drzewiej na tarnowskim Rynku bywało”. Dzięki przedsięwzięciu uczniowie poznawali historię swojego miasta, życie i tradycje dawnych mieszkańców.
● Lipiec-sierpień – dzięki funduszom z Zarządu Miasta podczas wakacji odnowiono salę gimnastyczną, położono nowy parkiet i oznaczono go zgodnie z wymogami zajęć sportowych. W sali gimnastycznej i „przewiązce” łączącej halę z budynkiem szkolnym wymieniono stare okna. Ze środków własnych szkoły opłacono montaż siatki ochraniającej okna sali gimnastycznej.
● Lipiec-sierpień - podczas przerwy wakacyjnej przeprowadzono częściowy remont kuchni, naprawiono dach na nowym budynku szkoły, odnowiono sale nr 48 i 40, którą przeznaczono na lekcje techniki.
● Wrzesień – zakupiono nowe stoliki i krzesła do sali komputerowej. Zapewniono w szkole dostęp do internetu, z którego korzysta sekretariat i księgowość. Dostępne dla uczniów 4 komputery służą głównie szóstoklasistom podczas lekcji informatyki.
● 28 września – podczas Święta Patrona Szkoły uroczyście pożegnano odchodzącą na emeryturę wieloletnią wicedyrektor i dyrektor szkoły Wiesławę Link.
● Wrzesień – z okazji uroczystości kończącej obchody Roku Księdza Stanisława Konarskiego uczniowie kl. VI a wraz z wychowawczynią Marią Dudek ufundowali pamiątkową tabliczkę, którą następnie umieszczono obok dębu Hieronim zasadzonego przed frontem starego budynku szkoły 28 kwietnia 2000 r. podczas obchodów 100-lecia szkoły.
● 5 października – dyrekcja szkoły, nauczyciele i uczniowie brali udział w nabożeństwie w kościele pw. Archanioła Gabriela w związku z uroczystościami Nawiedzenie Parafii Matki Bożej Szkaplerznej przez Maryję w Kopii Obrazu Jasnogórskiego.
● Październik – wyposażenie sąsiadującego z salą gimnastyczną pokoju higienistki przeniesiono do gabinetu stomatologa. Dotychczasowy gabinet pielęgniarki odnowiono i przeznaczono na kantorek dla nauczycieli wychowania fizycznego, umieszczono w nim część sprzętu sportowego, wyeksponowano puchary i odznaczenia uczniów.
● Październik – uczniowie w obecności dyrekcji szkoły pożegnali odchodzącą na emeryturę wieloletnią bibliotekarkę Alicję Mazur.

 

2002
● 5 stycznia – odbyła się edukacyjno-widowiskowa prezentacja finału projektu „Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe w naszym regionie” realizowanego w szkole przez kilka tygodni z inicjatywy polonistki Magdaleny Rzepki. Pokaz docenili goszczący tego dnia w Dwójce przedstawiciele tarnowskich władz: wiceprezydent Jacek Łabno, członek Zarządu Miasta Stanisław Podkościelny oraz starszy wizytator Józef Lewicki.
● Styczeń – uczniowie koła teatralnego oraz zespół kolędniczy, na zaproszenie Rady Osiedla Gumniska-Zabłocie, gościli w Pałacu Ślubów na spotkaniu opłatkowym dla seniorów. Zaprezentowali barwne widowisko dotyczące bożonarodzeniowych tradycji.
● Styczeń – początek roku upłynął pod znakiem remontów kilku sal lekcyjnych. Sale 57, 58 i 59 zostały wymalowane przez rodziców uczących się tam uczniów. Dodatkowo w sali 59 wymieniono wykładzinę podłogową, do sal 49 i 58 zakupiono komplety ławek. Sale 58 i 59 wyposażono w najnowszy sprzęt RTV, w sali 50 naprawiono i odnowiono segment. Szkoła wiele zawdzięcza rodzicom, którzy byli głównymi sponsorami lub wykonawcami robót.
● 19 lutego – odbył się finał akcji „Czysty i bezpieczny Tarnów” realizowanej w szkole przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej Ireneusza Ziembę i Piotra Zygadłę. Zakończenie zajęć połączono z akademią dla wszystkich dzieci, które obejrzały inscenizację bajki profilaktycznej pt. „Cukierki”. Zastępca komendanta Straży Miejskiej Kazimierz Żak wyróżniającym się uczestnikom kursu wręczył ponad sto nagród książkowych ufundowanych przez Wydział Edukacji i Sportu tarnowskiego magistratu.
● Luty – nauczycielka muzyki Ewa Surowiec po raz kolejny zorganizowała lubianą przez uczniów zabawę muzyczną MINIPLAYBACK SHOW. Uczestnicy podczas występów naśladowali znane gwiazdy muzyki.
● 13 marca – obchodzono 20-lecie działalności Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego, którego opiekunami są L. i M Jurusikowie. Na uroczystości gościli dyr. szkoły Z. Drwal, wicedyr. Z. Pyrek, kierowniczka Schroniska Młodzieżowego M. Stańczyk, ks. W. Pachota i przewodnicy turystyczni.
● 22 marca – odbył się I Międzyszkolny Konkurs Literacki dla uczniów tarnowskich szkół podstawowych pod hasłem „W krainie przyjaźni i przyjaciół”, którego inicjatorką była dyr. Szkoły Z. Drwal. Organizatorki konkursu i autorki zadań to polonistki Magdalena Rzepka i Ewa Oleksy. W pierwszej edycji naszego autorskiego konkursu wzięło udział 61 uczniów z 12 tarnowskich szkół.
● 20 kwietnia – gościliśmy w szkole pisarza, poetę i satyryka Andrzeja Grabowskiego. Pisarz prezentował swoje nowe książki, czytał ich fragmenty i opowiadał słuchaczom o swojej twórczości.
● 21 kwietnia – uczniowie brali udział w imprezie podsumowującej działania projektu związanego z obchodami Dnia Ziemi.
● 23 kwietnia – odbył się konkurs ortograficzny dla uczniów kl. III, najlepsi mali poloniści wzięli udział w Wielkim Dyktandzie.
● Maj – uczniowie klas V b i V c z nauczycielami M. Rzepką, E. Oleksy i M. Jurusikiem wyjechali na zajęcia zielonej szkoły do Krynicy Zdroju, klasa IV b z wych. M. Kwolek oraz V a z wych. E. Popiel spędzały zieloną szkołę w Murzasichlu, natomiast klasy VI a i VI b z wychowawczyniami M. Markiewicz-Klas i M. Dudek - w Piwnicznej Zdroju.
● 23 maja – byliśmy gospodarzami Małego Konkursu Polonistycznego dla uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu miasta Tarnowa zorganizowanego przez Tarnowski Ośrodek Doradztwa Metodycznego. W konkursie wzięli udział trzecioklasiści z 11 tarnowskich szkół. Zwyciężczynią konkursu została uczennica naszej szkoły Weronika Błaż z kl. III c, którą do konkursu przygotowywała Barbara Smorczewska.
● 25 maja – odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego „W zdrowym ciele zdrowy duch”, w którym brały udział dzieci z klas I-III oraz dzieci przedszkolne. Od początku roku szkolnego uczniowie uczestniczyli w różnorodnych działaniach w ramach edukacji prozdrowotnej promującej zdrowy styl życia i troskę o środowisko.
● 28 maja – uczestnicy koła plastycznego prowadzonego przez Barbarę Smorczewską zostali zaproszeni do filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Romanowicza na wernisaż ich około 130 prac wykonanych różnymi technikami. Wystawa zdobyła uznanie, mali artyści zostali nagrodzeni słodyczami, a ich prace podziwiali czytelnicy odwiedzający bibliotekę.
● 21 czerwca – pożegnaliśmy odchodzącą na emeryturę bibliotekarkę Urszulę Srogę, a także ks. Władysława Pachotę, który z powodu licznych obowiązków związanych z duszpasterstwem i prowadzeniem chóru Puellae Orantes zrezygnował z nauczania religii w naszej szkole.
● Lipiec-sierpień – w czasie wakacji odnowiono sale nr 60 i nr 6 – prace remontowe wykonał, dużym nakładem własnej pracy i wykorzystując środki szkoły, konserwator Jan Szegda. Dzięki funduszom uzyskanym od władz miasta zostały wymienione drewniane okna na parterze oraz pierwszym piętrze nowego budynku.
● 12-23 sierpnia – odbywały się zajęcia półkolonii letniej w ramach akcji „Lato w mieście”.
● 16-19 sierpnia – wielu naszych uczniów i ich rodziców wyruszyło na krakowskie Błonia na spotkanie z papieżem Janem Pawłem II, który przybył do rodzinnego kraju już po raz dziewiąty.
● 2 września – inauguracji roku szkolnego towarzyszyła wizyta wiceprezydenta Tarnowa Jacka Łabny. Gość poinformował o objęciu szkół rządowym programem „Wyprawka szkolna”, dzięki któremu będą fundusze na zakup podręczników, plecaków i przyborów szkolnych dla pierwszoklasistów pochodzących z ubogich rodzin.
● 12 września – dyrektor szkoły Z. Drwal, kierownik świetlicy Teresa Sacha oraz grupa uczniów – uczestników tegorocznej półkolonii wzięła udział w spotkaniu z prezydentem Tarnowa Józefem Rojkiem, który podsumował akcję „Lato w Mieście” i złożył podziękowania wszystkim zaangażowanym w realizację zadań półkolonii.
● 20 września – włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Sprzątanie świata” pod hasłem „Recykling – to się nam opłaca”.
● 30 września – po uroczystości ślubowania i pasowania pierwszoklasistów najmłodsi uczniowie zostali uwiecznieni na zdjęciach wykonanych przez fotografa z „Dziennika Polskiego”. Swoje pamiątkowe zdjęcia uczniowie mogli obejrzeć na stronie gazety.
● 6 listopada – po raz drugi odbył się zainicjowany przez nauczycielkę muzyki Ewę Surowiec Przegląd Talentów Artystycznych naszej szkoły. Uzdolnieni muzycznie uczniowie prezentowali śpiew oraz grę na instrumentach, a zespół wokalno-taneczny „Różowe nutki” zaprezentował się w tańcach.
● 5 grudnia – w świetlicy, po dwóch miesiącach realizacji, nastąpił finał projektu edukacyjnego „Kiedy liliowe wrzosy zakwitną – już jesień” poświęconego znaczeniu jesieni w przyrodzie i kulturze. Projekt opracowały i zrealizowały z dziećmi uczęszczającymi na zajęcia w świetlicy: Teresa Sacha – kierownik, Alina Michoń, Joanna Nadolnik, Urszula Migała.

 

2003
● 11 stycznia – uczniowie kl. II a pod kierunkiem wychowawczyni Ewy Stec wystawili w Pałacu Ślubów widowisko „W dzień Bożego Narodzenia”, które obejrzeli seniorzy naszego regionu, przedstawiciele Rady Osiedla Gumniska-Zabłocie i Urzędu Miasta.
● Styczeń – grupa uczniów z klas III-VI spędzała zajęcia białej szkoły w Poroninie. Wyjazd zorganizowały nauczycielki: Maria Markiewicz-Klas i Grażyna Łozińska.
● 20 stycznia – zakończyły się trwające w szkole praktyki śródroczne dla studentów II roku polonistyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Przez trzy miesiące – od 28 października 2002 r. - Dwójka była szkołą ćwiczeń dla 22 adeptów zawodu nauczycielskiego. Opiekę nad studentami pełniły polonistki: Ewa Oleksy oraz Maria Dudek.
● Luty - trzecioklasiści pod opieką wychowawczyń: Małgorzaty Pamuły i Doroty Wójcik uczestniczyli w zajęciach białej szkoły w Piwnicznej.
● 27 lutego – odbył się II Międzyszkolny Konkurs Literacki, na który przybyło ponad 60 uczestników z niemal wszystkich tarnowskich szkół podstawowych. Druga edycja konkursu nosiła tytuł „To się czyta w Europie!”. Konkurs przygotowały polonistki Magdalena Rzepka i Ewa Oleksy.
● Marzec – w rozgrywkach Igrzysk Młodzieży Szkolnej organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy oraz Urząd Miasta Tarnowa drużyna dziewcząt zdobyła I i III miejsce, uzyskała awans do półfinału Mistrzostw Województwa Małopolskiego, gdzie zajęła I miejsce, awansując do finału wojewódzkiego. Tam uzyskała VI miejsce. Chłopcy w mistrzostwach Tarnowa zdobyli I i II miejsce, w półfinałach – II miejsce.
● 25 kwietnia – pokaz efektów kilkumiesięcznych działań w ramach ogólnoszkolnego projektu „Moja ojczyzna w Europie – Europa w mojej szkole”. Projekt poprzez integrację międzyprzedmiotową i aktywizujące metody pracy umożliwił zrealizowanie tzw. edukacji europejskiej ważnej w polskiej szkole, odkąd nasze państwo rozpoczęło starania o integrację z Unią Europejską.
● 5 maja – patriotyczna uroczystość i wystawa w 212. w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
● 6 maja – w konkursie plastycznym „Węgierskie ślady w moim mieście” oraz „Zapraszam do Tarnowa” zorganizowanym przez oddział Towarzystwa Przyjaciół Węgier i Przedszkole nr 17 odnieśli sukces uczniowie z kl. Ia i koła plastycznego prowadzonego przez Barbarę Smorczewską. Dzieci zdobyły wśród tarnowskich szkół I [Dominik Jurczak] i III miejsce [Klaudia Cholewa] oraz wyróżnienie [Radosław Kubiński], nagrody odebrały z rąk konsula Republiki Węgierskiej Istvana Kovacsa i wiceprezydenta Tarnowa A. Sasaka.
● 24 maja – odbył się pierwszy rodzinny festyn pod hasłem „Bawmy się razem”. Z bogatej oferty festynu korzystali uczniowie, ich rodziny oraz przedszkolaki z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 13. Podczas festynu zakończono działania projektu edukacyjnego dla klas I-III „Akademia Misia Ratownika”. Festyn przyniósł też wymierne korzyści w postaci zebranej dużej kwoty pieniędzy, którą przeznaczono na m.in. wymalowanie najbardziej zniszczonych szkolnych pomieszczeń nieodnawianych od wielu lat z powodu braku środków.
● Czerwiec – uczennica kl. III Dominika Pamuła zajęła III miejsce w kategorii klas I-III szkół podstawowych w województwie małopolskim w konkursie „Listy do Ojca Świętego Jana Pawła II na 25-lecie pontyfikatu” organizowanym przez Sekcję Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.
● Czerwiec – podtrzymując wieloletnią tradycję pozostawiania przez absolwentów daru dla szkoły, który ma służyć kolejnym rocznikom wychowanków, rodzice kończących szkołę tegorocznych szóstoklasistów sfinansowali odnowienie ścian oraz stolarki okiennej w dwóch klasopracowniach - nr 1 i nr 14. Wszystkie prace remontowe wykonała grupa więźniów z Tarnowskiego Zakładu Karnego od lat pełniącego rolę tzw. instytucji opiekuńczej wobec naszej szkoły.
● 7 i 8 czerwca – w całej Polsce uczestniczyliśmy w historycznym wydarzeniu – wszyscy mający prawo głosowania w ogólnonarodowym referendum mogli wypowiedzieć się na temat ratyfikacji traktatu dotyczącego przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Budynek szkoły stał się lokalem referendalnym, a przewodniczącą komisji była kierowniczka świetlicy Teresa Sacha.
● 18 czerwca – po wieloletniej pracy odeszła na emeryturę nauczycielka wychowania fizycznego Ewa Kleszcz. Pożegnano także przechodzącą do pracy w innej szkole siostrę Agatę Trzaskę.
● 30 września – tradycyjne Święto Patrona Szkoły połączono z bogatym szkolnym ceremoniałem. Nagrodzono uczniów kl. III c pucharem przechodnim dyrektora szkoły za najlepsze prace w konkursie literacko-plastycznym „Moja szkoła”.
● 16 października – nastąpiło uhonorowanie obchodów 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II inscenizacją „Co mogę ofiarować papieżowi?” przygotowaną przez uczniów klas starszych pod kierunkiem siostry Ewy Wójcik.
● Październik – uczniowie kl. Ia i IIa pod opieką Małgorzaty Pamuły i Barbary Smorczewskiej przygotowały imprezę o tematyce przyrodniczo-ekologicznej pt. „W naszej spiżarni”.
● Listopad – odbył się finał projektu edukacyjnego pt. „W deszczowym rytmie” realizowanego w kl. I-III pod kierunkiem wychowawców.

 

2004
● „Odlotowa Dwójka” to gazetka wydawana w naszej szkole od roku szkolnego 2003/2004. Redagowana jest przez uczniów klas IV-VI w ramach zajęć koła dziennikarskiego, które pracuje pod kierunkiem polonistki Magdaleny Rzepki.
● 11 marca – odbył się III Międzyszkolny Konkurs Literacki angażujący naszych uczniów z kilkunastu tarnowskich szkół podstawowych, w tym roku w liczbie 70. Przebiegał pod hasłem: „Kornel Makuszyński – pisarz ze słońcem w herbie”, a zadania opracowały polonistki z naszej szkoły.
● Marzec - wraz z 1000 innych polskich szkół włączyliśmy się do realizacji projektu Dzień Wiosny w Europie 2004 będącego inicjatywą EuropeanSchoolnet promującą poznawanie Unii Europejskiej i dyskusję o jej rozszerzeniu. Nasi uczniowie dzięki przedsięwzięciu „Kandydaci do Unii Europejskiej – poznajemy się dzięki pocztówkom” nawiązali korespondencję z europejskimi rówieśnikami z kilkunastu krajów. Dzięki zaangażowaniu się w ten projekt otrzymaliśmy certyfikat „Certificate of participation – Spring Day in Europe 2004”, który przesłano nam drogą internetową z Komisji Europejskiej w Brukseli.
● 16 kwietnia – oglądaliśmy finał realizowanego w kl. I-III projektu edukacyjnego pt. „W świecie bajek i baśni”. W ten sposób szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję Cała Polska Czyta Dzieciom. Każda klasa przygotowała inscenizację fragmentów wybranej baśni. W teatrze wszystkie dzieci obejrzały przedstawienie „Nazywam się Pinokio”, przyglądały się też pracy aktorów, urządzeniu teatru i scenografii. Swoją znajomość baśni mogły sprawdzić podczas konkursów: szkolnego – zorganizowanego przez bibliotekę szkolną, oraz międzyszkolnego – przeprowadzonego przez Miejską Bibliotekę Publiczną – w którym zdobyły kilka wyróżnień. Przedstawiciel Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej na ręce dyrektor szkoły Zofii Drwal przekazał uczniom w prezencie nowy zestaw komputerowy do szkolnej pracowni informatycznej.
● 22 kwietnia - odbyła się w szkole XVI Gra Terenowa po Tarnowie, w której młodzież
szkół podstawowych z Tarnowa i okolicy wędrowała „Szlakiem martyrologii narodu polskiego w naszym mieście”. Impreza odbyła się dzięki dużemu zaangażowaniu opiekunów SKKT, przewodnika PTTK A. Smagacz oraz dzięki pomocy sponsorów: Urzędu Miasta Tarnowa i Samorządowemu Centrum Edukacji.
● 29 maja - po raz pierwszy w historii szkoły zorganizowaliśmy Festiwal Nauki pod hasłem „Zrozumieć świat”. Na festiwal złożyły się trzy prezentacje: humanistyczna pt. „Tarnów w legendzie i historii”, matematyczna pt. „Zakręcone bryły – czyli wszystko, co wiemy o figurach obrotowych”, przyrodnicza pt. „Od ziarenka do bochenka, czyli historia chleba”. Uczniowie kl. I a i I c pod kierunkiem wychowawców przygotowali przedstawienie o tematyce ekologicznej pt. „Zielona łączka”. Wychowankowie świetlicy przedstawili inscenizację wiersza „Lokomotywa” J. Tuwima. Na terenie szkoły urządzone zostały liczne ekspozycje prac uczniów, m.in.: plansze, plakaty, baśnie, prace przyrodnicze – zielniki, albumy, fotografie; prace o tematyce historycznej, kącik regionalny, wystawa pt. „Wielcy tarnowianie” przygotowana przez bibliotekę szkolną. Podczas festiwalu został zaprezentowany najnowszy nr gazetki szkolnej „Odlotowa Dwójka”. Uczestnikami festiwalu nauki byli uczniowie szkoły oraz ich rodziny. Gościliśmy również przedstawicieli władz lokalnych, radnych miejskich oraz dziennikarzy lokalnej prasy, radia i telewizji kablowej.
● 29 maja - odbył się w szkole wernisaż malarstwa uczennic klasy V c pt. „Pokażę ci mój świat”. Swoje prace przedstawiały: Aleksandra Bernaś, Dominika Flesza, Dominika Najdała, Martyna Kania, Monika Jurczak i Katarzyna Łucarz. Młode malarki rozwijają swoje zdolności pod kierunkiem Barbary Smorczewskiej, nauczycielki plastyki i organizatorki wystawy.
● Czerwiec – w ciągu całego roku szkolnego uczestniczyliśmy w II edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Szkoła z klasą” zorganizowanej przez Gazetę Wyborczą, fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz portal Gazeta.pl. Pomyślnie wykonaliśmy wszystkie zadania i weszliśmy do grupy 4560 laureatów mogących się pochwalić tytułem „Szkoła z klasą”.
● Lipiec-sierpień - wymalowano korytarz i klatkę schodową na pierwszym piętrze w nowym budynku szkoły, w szatni wyłożono ściany wodoodpornymi płytami. Rodzice uczniów kl. V c sfinansowali przeprowadzone w sali nr 7 prace remontowe, wsparcia w tym zakresie udzieliła też dyrekcja ze środków wypracowanych przez szkołę.
● 1 września – w efekcie zmian strukturalnych w tarnowskiej oświacie mogliśmy utworzyć tylko dwie prawie 30-osobowe klasy pierwsze i byliśmy zobowiązani rozwiązać jeden oddział klas trzecich, dzieci z tej klasy dołączyły do pozostałych zespołów trzecioklasistów. Problem małej liczby uczniów wynika z utrzymującego się niżu demograficznego, a także migracji wielu rodzin w poszukiwaniu pracy.
● 30 września - podczas uroczystego poranka z okazji Święto Patrona Szkoły uczniowie klas szóstych przypomnieli wszystkim postać Stanisława Konarskiego, a także zaprezentowali zabawną i pouczającą inscenizację o znakach interpunkcyjnych, przygotowaną pod kierunkiem polonistki Marii Dudek.
● Wrzesień – od tego roku szkolnego uczniowie będą odbywać lekcje informatyki nie jak dotychczas w sali 39, ale w przestronnej sali nr 40, do której przeniesiono komputery, stoliki oraz krzesła.
● 12 października – Lucyna Jurusik [koordynatorka szkolnych działań akcji „Szkoła z klasą”] oraz Małgorzata Pamuła [przewodnicząca jednego z zespołów zadaniowych tej akcji] uczestniczyły w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w uroczystości podsumowania II edycji akcji „Szkoła z klasą”, podczas której z rąk prezydenta państwa Aleksandra Kwaśniewskiego odebrały certyfikat potwierdzający nadany nam tytuł - „Szkoła z klasą”.
● 14 października – z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie przygotowali dla nauczycieli i pracowników szkoły niespodziankę w postaci koncertu życzeń, na który złożyły się tańce, gra na instrumentach i śpiew.
● 15 października – w godzinach popołudniowych niemal całe grono pedagogiczne i pracownicy administracji i obsługi szkoły wyjechali na wycieczkę poznawczą i integracyjną do Pragi. Przewodnikami wyprawy byli: ks. Kazimierz Talarek i Marek Popiel.
● Październik – z okazji inauguracji sportowego roku szkolnego przeprowadzony został turniej minisiatkówki. W rozgrywkach wzięło udział 50 adeptów tej dyscypliny sportu z kl. IV-VI.
● 30 października – odbył się w szkole Memoriał Piłki Siatkowej im. Prof. Alojzego Skrzypka, w którym brała udział tzw. drużyna sztandarowa w większości złożona z naszych absolwentów. Pokonali utytułowane trzecioligowe drużyny z województwa małopolskiego. Za najlepszego zawodnika uznano Jacka Fedorczaka – absolwenta Dwójki.
● 5 listopada – finał projektu edukacyjnego „Barwy i kształty jesieni w twórczości dziecięcej” - realizowanego od września w kl. I-III oraz w niektórych klasach starszych - przybrał formę niezwykłej wystawy prezentującej kompozycje przestrzenne wykonane z różnych materiałów rozmaitymi technikami.
● 10 listopada - w uroczystej akademii w przeddzień Święta Niepodległości uczniowie klas V c i V b, pod kierunkiem Magdaleny Rzepki, zaprezentowali ciekawą inscenizację pokazującą dzieje naszej Ojczyzny związane z utratą i odzyskaniem niepodległości. Całości dopełniały pieśni w wykonaniu szkolnego chóru pod dyrekcją Ewy Surowiec.
● 24 listopada - odbył się konkurs recytatorski pt. „Barwy jesieni” zorganizowany przez polonistki Ewę Oleksy i Magdalenę Rzepkę. Wzięło w nim udział 46 uczniów z klas III-VI.
● 11 grudnia, sobota – w szkole odbył się kiermasz z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Wzięli w nim udział wszyscy nauczyciele oraz uczniowie wraz z rodzicami. Główne koordynatorki przedsięwzięcia to Małgorzata Pamuła i Barbara Smorczewska. Kiermasz oferował świąteczne stroiki, kartki, ozdoby choinkowe, kalendarze, szopki, książki oraz przygotowane przez rodziców ciasta. Na stoisku ekologicznym prezentowano potrawy na stół wigilijny. Dziewczynki ze starszych klas zorganizowały minikawiarenkę. Główną atrakcją imprezy była loteria fantowa dla dzieci. Kiermasz miał piękną oprawę artystyczną, na którą składała się świąteczna muzyka oraz śpiew szkolnego chóru. Celem kiermaszu było zebranie pieniędzy na potrzeby szkoły.
● Grudzień - Uczniowski Klub Sportowy zorganizował turniej minisiatkówki „Mikołajki 2004”. W trwających cztery dni rozgrywkach uczestniczyło ponad stu młodych zawodników.
● 23 grudnia – trener Czesław Skwarek wraz z Uczniowskim Klubem Sportowym został wyróżniony przez prezydenta Tarnowa Mieczysława Bienia za realizację projektu „Europejski Rok Edukacji poprzez Sport EYES 2004”.
● Grudzień – nasze Szkolne Koło PCK liczy 36 członków. Z okazji mikołajek koło przeprowadziło zbiórkę słodyczy, odzieży, przyborów szkolnych i zabawek dla dzieci potrzebujących i wychowanków Domu Dziecka. Wystosowano do wszystkich uczniów telegram mówiący o konieczności poszanowania chleba i przygotowano pojemnik na jego resztki. Szkolne koło PCK zorganizowało zbiórkę pieniędzy pochodzących wyłącznie z własnych oszczędności; zebraną kwitę 256 zł 72 gr przekazano dla dzieci w Azji poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi.

 

2005
● 27 stycznia - ponad połowa uczniów szkoły spędziła noc 250 metrów pod ziemią – w Komorze Ważyn w Kopalni Soli w Bochni, by korzystać z leczniczych właściwości tego miejsca. Dzieci zwiedzały kopalnię, jechały podziemną kolejką, uczestniczyły w zajęciach sportowych, dyskotece, konkursie karaoke.
● Luty – nauczyciel wychowania fizycznego i trener, założyciel Uczniowskiego Klubu Sportowego Czesław Skwarek został uhonorowany nagrodą „Solidarni w sporcie” przyznawaną przez Małopolską Solidarność.
● 10 kwietnia – uczennica z klasy VI c Weronika Błaż została zwyciężczynią III edycji Małopolskiego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego „Matematyczny spacer ścieżkami przyrody” dla uczniów szkół podstawowych. Weronika została również finalistką tegorocznej edycji Małopolskiego Konkursu Humanistycznego.
● 14 kwietnia – po raz czwarty zorganizowaliśmy Międzyszkolny Konkurs Literacki, który na stałe wpisał się już w pracę naszej szkoły. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Uhonorowani Andersenowskim laurem” i nawiązywała do trwającego Roku Andersena, ogłoszonego w związku z 200. rocznicą urodzin i 130. rocznicą śmierci pisarza. Drużyna z naszej szkoły zdobyła w konkursie III miejsce. Zadania konkursowe przygotowały: Ewa Oleksy, Magdalena Rzepka i Maria Dudek.
● 29 kwietnia – podczas uroczystości z okazji Dnia Ziemi ogłoszono wyniki 9 konkursów przyrodniczych, w których brała udział większość uczniów. Były to konkursy: wiedzy ekologicznej, na zielnik, na album pt. „Chrońmy piękną tarnowską przyrodę”, literacki (utwór o tematyce przyrodniczej), fotograficzny pt. „Najpiękniejsze miejsca Ziemi Tarnowskiej”, plastyczny, konkurs wiedzy pt. „Czy znasz swój kraj, czy znasz Europę?”, konkurs czystości w klasach oraz konkurs „Zbieramy makulaturę”. Nagrody i wyróżnienia trafiły do około 80 uczniów. W części artystycznej znalazły się m.in. inscenizacje, tańce, śpiew oraz prezentacja utworów literackich nagrodzonych w konkursie. Nad całością czuwały uczące przyrody: Maria Markiewicz-Klas i Wanda Długosz.
● 15 maja - drużyna MUKS „Sokół-Gumniska” przy naszej szkole zdobyła w Krakowie I miejsca i Puchar Konstytucji 3 Maja w minisiatkówce chłopców. W turnieju startowały 24 drużyny z całego województwa małopolskiego. Organizatorem był Małopolski Związek Piłki Siatkowej.
● 18 maja - w dniu 85. urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II podczas uroczystego apelu wspominaliśmy w szkole zmarłego niedawno Papieża-Polaka.
● 20 maja - uczennica kl. III a Monika Piekielniak zajęła III miejsce na Międzyszkolnej Olimpiadzie Polonistycznej pod hasłem „Czy znasz baśnie Hansa Christiana Andersena?” zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 3 w Tarnowie w ramach obchodów Roku Andersena.
● 29 maja - kilkunastu nauczycieli naszej szkoły znalazło się w grupie pielgrzymkowo-wycieczkowej, która z ks. Kazimierzem Talarkiem jako przewodnikiem udała się na Litwę.
● Czerwiec – na parterze szkoły powstała wystawa podsumowująca pracę naszej placówki w bieżącym roku szkolnym. Znalazły się na niej zdjęcia z najważniejszych imprez, prace plastyczne dzieci z kółka plastycznego oraz z kl. I-VI, dyplomy zdobyte przez uczniów w konkursach i turniejach.
● 1 września – oficjalnego otwarcia nowego roku szkolnego dokonał goszczący w szkole wiceprezydent Tarnowa Andrzej Sasak. Dyr. Zofia Drwal przypomniała o przypadającej we wrześniu tego roku ważnej rocznicy - 100-lecia oddania do użytku budynku, w którym do dziś mieści się tzw. „stara szkoła”.
● 3 października – obchodzona była uroczystość Święta Patrona Szkoły połączona ze ślubowaniem i pasowaniem pierwszoklasistów na uczniów. Świętowano także setną rocznicę oddania do użytku budynku tzw. „starej szkoły”. W uroczystym spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: przedstawiciel Kuratorium Oświaty Józef Lewicki, radny miasta Tarnowa Antoni Sypek, przedstawiciele Rady Osiedla Gumniska, licznie zgromadzeni rodzice pierwszoklasistów oraz cała społeczność szkoły.
● 27 października – wszystkie klasy szkoły odbyły rajdy szlakiem cmentarzy z I wojny światowej. Uczniowie odwiedzili m.in. cmentarze w Łowczówku, w Porębie Radlnej, Skrzyszowie, Tarnowcu, Dąbrówce Szczepanowskiej, Lubczy, Lubince, a także groby żołnierskie na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Wiadomości o poznanych miejscach pamięci i wydarzeniach historycznych z nimi związanych oraz swoje wrażenia uczniowie przedstawili w pracach literackich, opracowaniach historycznych, fotografiach, rysunkach, mapach. Wszystkie prace wzięły udział w konkursie i zostały zaprezentowane na wystawie z okazji Święta Niepodległości.
● 28 października – uczniowie klas szóstych wzięli udział w eliminacjach szkolnych IX edycji Konkursu Historycznego „Losy żołnierza polskiego i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683 od Obertyna do Wiednia”. Do etapu szkolnego przystąpiło 11 osób.
● 3 listopada – po raz trzeci odbył się w szkole konkurs matematyczny ,,Dwójkowy Łamacz Głowy”.
● 8 listopada – nasi uczniowie włączyli się w ogólnopolską kampanię „Pola Nadziei” mającą na celu pomoc hospicjom opiekującym się osobami nieuleczalnie chorymi. Każda klasa urządziła zbiórkę dobrowolnych datków oraz zasadziła w szkolnym ogródku własną grządkę z żonkilami. Na wiosnę środki uzyskane ze sprzedaży żonkili zostaną przeznaczone na pomoc Hospicjum św. Łazarza w Krakowie i Hospicjum Domowemu w Tarnowie. Akcję koordynowała Teresa Sacha – kierownik świetlicy.
● Listopad – od 21 października w wybrane dni tygodnia gościliśmy w szkole inspektora Straży Miejskiej w Tarnowie – Piotra Zygadłę, który realizował z uczniami klas I-VI program profilaktyczny pt. „Bezpieczny i czysty Tarnów”. We wszystkich klasach szkolenie zakończyło się konkursem plastycznym. 22 listopada w obecności zastępcy komendanta Straży Miejskiej Kazimierza Żaka podsumowano całe przedsięwzięcie. Uczniom wyróżnionym w konkursie wręczono nagrody książkowe. Był też występ na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym przygotowany przez kl. III a pod kierunkiem wychowawczyni Małgorzaty Pamuły.
● 1 grudnia – odbył się finał międzyszkolnego konkursu literackiego oraz plastycznego dla uczniów klas trzecich i drugich pt. „W kręgu baśni Pana Andersena” zorganizowanego przez Społeczną Szkołę Podstawową nr 1 w Tarnowie. Zwycięzcą w konkursie literackim został Mateusz Wytrwał, uczeń kl. III a naszej szkoły, zaś w konkursie plastycznym wyróżnienia zdobyło czworo uczniów klasy IIb, którzy pod kierunkiem wychowawczyni, Ewy Stec wykonali oryginalne prace na temat: „Przyjaźń w baśniach Andersena”.
● 6 grudnia – jak co roku do każdej klasy przyszedł św. Mikołaj, by rozdać prezenty. Grupę mikołajkową zorganizował Samorząd Uczniowski. Włączyliśmy się też do akcji „Wszystkie Dzieci Są Kochane” prowadzonej przez Pałac Młodzieży. Każda klasa skompletowała pokaźną paczkę mikołajkową z przeznaczeniem dla dzieci z ubogich rodzin.
● 22 grudnia – z okazji świąt Bożego Narodzenia został w naszej szkole zorganizowany konkurs na najpiękniejszą szopkę. Uczniowie wykonywali swoje prace samodzielnie lub pod opieką nauczycieli czy dorosłych członków rodziny. W konkursie wzięło udział 59 dzieci z naszej szkoły i świetlicy parafialnej „Na salkach”. Jedenaście prac zostało zakwalifikowanych do udziału w konkursie szopek bożonarodzeniowych w Pałacu Młodzieży, a niektóre zdobyły tam nagrody i wyróżnienia. Pokonkursowa wystawa prac urządzona w szkole spotkała się z wielkim zainteresowaniem i uznaniem oglądających.

poznaj polske logo

Motto szkoły


 

Nie tylko rozwijanie umysłu
za pomocą nauk
i umiejętności,
lecz przede wszystkim
uszlachetnianie serc i dusz.

              Stanisław Konarski

oferta sp2 txt

logo kuratorium

BIP

logo cke

MTH stopka granatowa

laboratoria logo2


Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.