Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

SP2 z drona

film o dwojce

28 września 2004 roku wszystkie klasy piąte ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Tarnowie wybrały się na wycieczkę do Krakowa, by zwiedzić m.in.: Wawel, Kościół Mariacki, Rynek, a także Kościół Pijarów. Zapytacie, dlaczego właśnie Pijarzy... Jest to bowiem miejsce, w którym znajduje się serce Stanisława Konarskiego, patrona naszej szkoły.

Kościół ten stoi niedaleko Rynku, u zbiegu ulic św. Jana i Pijarskiej. Nad wejściem do świątyni umieszczone zostało kamienne popiersie Konarskiego. Jeden z zakonników pokazał nam ozdobną tablicę w ścianie prezbiterium – w miejscu, gdzie wmurowano zamknięte w ozdobnej urnie serce Konarskiego. Zakonnik opowiedział nam też, jak ono tam trafiło.
Stanisław Konarski zmarł 3 sierpnia 1773 roku. Został pochowany w podziemiach kościoła przy ul. Długiej, gdzie pracował za życia. Po upadku powstania listopadowego, w 1834 r. kościół został przemieniony na siedzibę archijereja (był to wyższy duchowny w Kościele prawosławnym). Wtedy to szczątki Stanisława Konarskiego zsypano do wspólnej kostnicy przy kościele św. Boromeusza na Powązkach. Serce Pijara zdołano jednak uchronić i wynieść do nowego kościoła pijarskiego przy farze. Gdy upadło powstanie styczniowe, zlikwidowano wszystkie zakony, w tym zakon pijarów. Ale i ty razem współbracia ocalili serce patrona naszej szkoły. Oddali je na przechowanie Jakubowi Pikowi, warszawskiemu Żydowi, który przez 18 lat trzymał je u siebie w domu. Dopiero 13 lutego 1882 roku krakowscy pijarzy uroczyście wmurowali serce Konarskiego we własnym kościele.

Jakub Michalski

Zdjęcia

poznaj polske logo


Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.