Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

15 listopada 2017 r. ok. godz. 9.30 grupa 140 uczniów kl. V-VII naszej „Dwójki” wraz z wychowawcami i dyrekcją szkoły rozpoczęła Rajd Tarnowskim Szlakiem Niepodległości połączony z Apelem Pamięci na cmentarzu wojennym nr 200 w Chyszowie.

rajd niepodleglosci 43To patriotyczne przedsięwzięcie zorganizowaliśmy, by w nietypowej formie łączącej zadumę z radosnym przemarszem świętować Niepodległą i wykonać przyjęte przez nas kolejne zadanie w projekcie edukacyjnym „Niepodległa – sto lat!”. Uczniowie przygotowywali się do rajdu na godzinach wychowawczych, historii czy lekcjach języka polskiego. Wspólnie wykonywali stroiki i wianuszki pamięci oraz odznaki w barwach narodowych. Dzięki dostępnym źródłom historycznym oraz rozmowom z nauczycielami i rodzicami zdobyli informacje o cmentarzu wojennym nr 200, na którym spoczywa 1629 żołnierzy, w tym 233 żołnierzy polskiej narodowości – uczestników walk o wolność Polski podczas I wojny światowej.

Rajd Tarnowskim Szlakiem Niepodległości rozpoczął się na placu przed szkołą. To tutaj każda z klas stanęła w zwartej kolumnie, prezentując wymowną narodową symbolikę w postaci odznak, kokard czy kotylionów. Ważnym punktem na trasie patriotycznego przemarszu był Grób Nieznanego Żołnierza, tarnowski symbol pamięci o wszystkich bezimiennych bohaterach walki o niepodległość. Złożenie w tym miejscu wiązanki z biało-czerwoną szarfą, zapalenie zniczy i minuta ciszy to godny naśladowania sposób zachowania się młodych ludzi w miejscu pamięci narodowej.

rajd niepodleglosci 51Po pokonaniu długiej trasy uczestnicy rajdu dotarli do rozległej nekropolii, czyli cmentarza wojennego nr 200 w Chyszowie kryjącego tysiące znanych z imienia i nazwiska, ale też ponad 500 bezimiennych ofiar – uczestników ciężkich walk w latach I wojny światowej. Uczniowie z naszej szkoły, zachowując potrzebną w takim miejscu powagę, złożyli na grobach zrobione przez siebie wianuszki i wiązanki, zapalili biało-czerwone znicze i modlitwą oddali hołd poległym. W zasadniczej części uroczystości wszyscy zgromadzili się w północnej części cmentarza przy centralnym pomniku zwieńczonym krzyżem. To tutaj odbył się Niepodległościowy Apel Pamięci poprowadzony przez siódmoklasistów pod kierunkiem nauczycieli p. R. Kucharskiej i p. B. Chrobak.

Przywoływane nazwiska bohaterów, słowa „Stańcie do apelu!”, „Chwała bohaterom!”, Cześć ich pamięci!” i wymowne dźwięki werbla oraz przejmujące słowa „Roty” czy „Piechoty” złożyły się na wzruszające chwile pozwalające uczestnikom doświadczyć żywej lekcji historii. Cel Rajdu Tarnowskim Szlakiem Niepodległości został osiągnięty. Uczniowie, odwiedzając miejsce związane z ludźmi, którzy oddali życie w walce o wolność, przywrócili o nich pamięć i uhonorowali godnym zachowaniem oraz narodową symboliką.

Zdjęcia


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.