Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

9 listopada świętowaliśmy w naszej szkole 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji odbyła się Międzypokoleniowa Biesiada Patriotyczna – jedno z przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu edukacyjnego „Niepodległa – sto lat!”.

biesiada patriot 25W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele kilku pokoleń – począwszy od uczniów naszej szkoły, poprzez ich rodziców, rodzeństwo, aż po pokolenie seniorów. Wśród najstarszych gości byli zarówno dziadkowie uczniów, jak i osoby zrzeszone w Klubie Seniora „Wiosna Życia”, prężnie działającym w naszej dzielnicy. Swoją obecnością zaszczycili nas również: p. Ewa Stańczyk – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie, p. Beata Kania – dyrektor Biblioteki Pedagogicznej, a także przedstawiciele Rady Osiedla Gumniska-Zabłocie. Przybyłych gości powitała w murach szkoły p. dyrektor Zofia Drwal.

W pierwszej części Biesiady uczniowie z klas IV-VII zaprezentowali przedstawienie teatralne pt. „Tarnów wolny!” przygotowane pod kierunkiem i według scenariusza p. Magdaleny Rzepki. Spektakl opowiadał o zdarzeniach rozgrywających się w dniu odzyskania niepodległości przez Tarnów, czyli 31 października 1918 roku, i ukazywał osoby związane z naszą szkołą oraz ważne dla naszego miasta. W scenariuszu zostały wykorzystane autentyczne zapiski z najstarszej kroniki szkoły, a także źródła historyczne ukazujące przebieg wydarzeń, które doprowadziły do tego, że Tarnów stał się pierwszym niepodległym miastem w odradzającej się Rzeczpospolitej. Wśród postaci, które pojawiły się na scenie, były nauczycielki Szkoły Żeńskiej im. S. Konarskiego, burmistrz Tadeusz Tertil, płk Kajetan Amirowicz, kpt. Emanuel Jakubiczka, a także harcerze z drużyny Adama Ciołkosza. Obok postaci historycznych wystąpili bohaterowie fikcyjni, których obecność dodała kolorytu ukazanym scenom.

biesiada patriot 20W poszczególne role świetnie wcielili się uczennice i uczniowie z klas IVc, VIa, VIb i VIIa. Młodzi aktorzy wraz z autorką spektaklu otrzymali gromkie brawa. Wspaniałym akcentem podczas przedstawienie były brawurowo wykonane przez chór szkolny utwory muzyczne. Dopełnieniem całości była scenografia, na którą złożył się cykl obrazów dużego formatu, przedstawiających charakterystyczne budowle i zakątki starego Tarnowa, namalowanych przez nauczycielki szkoły – panie: Barbarę Smorczewską, Beatę Wilkosz i Małgorzatę Pamułę. Piękne obrazy świetnie oddawały klimat minionych lat.

Podczas Międzypokoleniowej Biesiady Patriotycznej, którą poprowadziła p. Renata Kucharska, nie mogło zabraknąć pieśni i piosenek, jakie od zawsze towarzyszyły Polakom w dążeniach do wolności. Wspólnie śpiewając pieśni patriotyczne i legionowe, przypomnieliśmy sobie zapisane w nich historyczne wydarzenia oraz bliskie wszystkim Polakom uczucia i nadzieje. Uczestnicy Biesiady chętnie włączyli się w śpiew, który prowadził chór szkolny pod kierunkiem p. Beaty Chrobak. Pomocne były przygotowane specjalnie na tę okazję śpiewniki.

biesiada patriot 15W klimat patriotycznej Biesiady wprowadziła gości także dekoracja przy wejściu do szkoły: biało-czerwone drzewo, kotyliony w narodowych barwach oraz prace najmłodszych uczniów przedstawiające ich wyobrażenia Tarnowa jako pierwszego niepodległego miasta. O wydarzeniach, które doprowadziły Tarnów do wolności w 1918 roku przypomniały gościom kartki z kalendarza, tworzące „Kalendarium Niepodległości”. Znalazły się na nich opisy autentycznych wydarzeń z dziejów Tarnowa oraz historii Szkoły Konarskiego, zilustrowane ciekawymi reprodukcjami. Kartki z kalendarza można było obejrzeć na tablicy przy wejściu oraz otrzymać jako pamiątkę udziału w Międzypokoleniowej Biesiadzie Patriotycznej.

Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 2 im. Stanisława Konarskiego, której mury pamiętają wydarzenia sprzed stu lat, było wspaniałym świętem nie tylko dla społeczności szkoły, ale również dla mieszkańców naszej dzielnicy. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie uczcić 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez nasze miasto i całą Polskę.

Zdjęcia

(Fot. Stanisław Janik)


Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.