Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

31 października 2017 uczniowie klas I-IV naszej szkoły udali się na Stary Cmentarz, aby wziąć udział w akcji II Światełko Bohaterom Niepodległości w ramach realizowanego przez nas projektu edukacyjnego „Niepodległa – sto lat!”.

swiatelko 2017 29Uczciliśmy w ten sposób pamięć tych, którzy poświęcili swoje życie służbie ojczyźnie w walce o jej niepodległość, a także bohaterki codzienności – kierowniczki i nauczycielki Szkoły Żeńskiej im. S. Konarskiego, troszczące się o wychowanki w wojennej rzeczywistości lat 1914-1918. Data naszej akcji nie została wybrana przypadkowo, gdyż ten październikowy dzień 1918 r. był pierwszym dniem wolności w naszym mieście. Po wspólnym przejściu ze szkoły każda z klas udała się wraz z wychowawcą na grób innej nauczycielki. Tam dzieci zapaliły białe i czerwone znicze oraz pozostawiły stroik z biało-czerwoną wstążką - znak naszej pamięci.

Później uczniowie klas pierwszych odwiedzili grób Burmistrza Niepodległości Tadeusza Tertila, a pozostali wybrany przez siebie grób legionisty lub powstańca w Kwaterze Zasłużonych. Tam też, przed Kopcem Powstańców, odbyła się wspólna modlitwa pod przewodnictwem Księdza Katechety. Uroczystość zakończyło odśpiewanie „Roty” M. Konopnickiej.

Kolejny raz pokazaliśmy społeczności naszej dzielnicy, że żyje w nas pamięć o patriotach i wdzięczność dla tych, którzy już odeszli, ale kiedyś tworzyli podwaliny pod naszą obecną rzeczywistość. Spotkaliśmy się również z wyrazami uznania dla naszych działań ze strony spotkanych przypadkowo osób, które na co dzień opiekują się odwiedzanymi przez nas grobami.

Zdjęcia


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.