Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

Ze smutkiem przekazujemy informację o śmierci byłego wieloletniego dyrektora naszej szkoły – Pana Władysława Serwina, który zmarł 16 kwietnia br. Pogrzeb odbędzie się 26 kwietnia 2021 r. o godz. 12.00 w kaplicy cmentarza komunalnego w Krzyżu. Nekrolog - kliknij.

serwin w 01Pan Władysław Serwin był dyrektorem naszej szkoły w latach 1972-1991 i zapisał się w historii tej placówki wieloma dokonaniami. Lata jego dyrektorowania można określić mianem „wielkiego budowania”. Za jego czasów został wzniesiony budynek tzw. nowej szkoły wraz z salą gimnastyczną, których budowę rozpoczęto w 1973 r. Budynek oddawano do użytku stopniowo, a oficjalne otwarcie nowego skrzydła szkoły i hali sportowej odbyło się 23 sierpnia 1976 r. podczas wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego. Innym wielkim przedsięwzięciem było przeprowadzenie w latach osiemdziesiątych XX w. generalnego remontu tzw. starej szkoły.

W czasach kierowania placówką przez Władysława Serwina szkoła uzyskała nowy sztandar, który do dziś jest jednym z jej symboli. Przypomnijmy, że pierwszy sztandar zaginął w czasie II wojny światowej i nigdy nie został odnaleziony. Starania o nadanie nowego sztandaru rozpoczęto w 1984 r., organizując konkurs wiedzy o Stanisławie Konarskim oraz wielką trzydniową sesję naukową poświęconą Patronowi szkoły. Uroczyste wręczenie sztandaru odbyło się 24 października 1987 r. Również w okresie starań o nowy sztandar, w 1985 r., zorganizowano pierwsze obchody Święta Patrona Szkoły. Odtąd rokrocznie 30 września świętujemy urodziny Patrona, a uczniowie klas pierwszych składają ślubowanie i są pasowani na uczniów Dwójki.

W ciągu dziesięcioleci szkoła przechodziła wiele zmian organizacyjnych – w latach dyrektorowania W. Serwina, w 1977 r. nasza placówka stała się zbiorczą szkołą podstawową, a ówczesna Szkoła Podstawowa nr 12 im. H. Sienkiewicza w Gumniskach – jej filią. W tamtym okresie bardzo prężnie działało w szkole harcerstwo. Najlepszych uczniów honorowano odznaką „Wzorowy Uczeń”, którą przyznawano przez wiele lat, począwszy od 1976 roku.

Władysław Serwin odszedł na emeryturę 31 sierpnia 1991 roku. W ciągu następnych lat chętnie bywał honorowym gościem podczas najważniejszych szkolnych uroczystości czy kolejnych jubileuszy. Zawsze uśmiechnięty, energiczny i zainteresowany sprawami szkoły, której poświęcił wiele lat swego życia.

Żegnając Go jako dyrektora, nauczyciela i wychowawcę kilku pokoleń uczniów, pamiętajmy o dobru i pracy, które pozostawił nie tylko w murach tej szkoły, ale również w pamięci, umysłach i sercach ludzi.

Nekrolog
Zdjęcia archiwalne


Copyright © 2021 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.