Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

5 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w nietypowej lekcji historii. W roli nauczycieli tym razem wystąpili członkowie tarnowskiego Bractwa Historycznego „Wataha Rycerska”.

wataha rycerska 03Zaprezentowali się przed uczniami przebrani w mundury z czasów Legionów Dąbrowskiego, kolejnych powstań narodowych oraz pierwszej wojny światowej i wyposażeni w typową dla tego okresu broń. Spotkanie z dziećmi i młodzieżą poprowadził pan Arkadiusz Gładysz, rotmistrz Watahy Rycerskiej im. Hetmana Jana Tarnowskiego. W swojej opowieści przypomniał najważniejsze wydarzenia z historii Polski od czasu I rozbioru aż do odzyskania niepodległości w 1918 r. oraz wojny polsko-bolszewickiej. W przebieg spotkania zostali włączeni uczniowie, którzy np. mieli za zadanie rozbroić żołnierzy z zaborczej armii.

Mogli też wziąć do ręki karabin lub szablę czy przymierzyć żołnierską czapkę albo hełm. Na koniec rekonstruktorzy zademonstrowali swoje szermiercze umiejętności w pokazowym pojedynku na szable.

Spotkanie z prawdziwymi pasjonatami historii – bo do takich należą członkowie Watahy Rycerskiej – pozwoliło inaczej spojrzeć na szkolny przedmiot. Mamy też nadzieję, że wzbudzi w wielu uczniach zainteresowanie naszymi dziejami narodowymi. Dla naszej szkolnej społeczności ta żywa lekcja historii wpisała się w obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zdjęcia


Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.