Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

W roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie klas I-III uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Tarnowskim Tramwajem przez niepodległy Tarnów”.

tramwaj niepodleglosci 08Projekt ten przybliżył najmłodszym uczniom naszej szkoły historię Polski poprzez pokazanie losów najbliższej okolicy – miasta, w którym mieszkają, w ciekawej i atrakcyjnej dla nich formie. Tematem przewodnim był historyczny tarnowski tramwaj, chluba miasta w okresie międzywojennym, a więc w latach rodzącej się Niepodległej. Do dzisiaj te tarnowskie „Biedronki”, jak nazywali je pieszczotliwie ówcześni mieszkańcy, budzą wiele emocji i wspomnień oraz są symbolem dobrych dla Tarnowa lat jego rozwoju u początków odradzania się polskiej państwowości.

W ramach projektu uczniowie wszystkich klas pod przewodnictwem swoich wychowawców odbyli spacer trasą tarnowskiego tramwaju, podziwiając po drodze zabytkowe kamienice, replikę tramwaju przy Placu Sobieskiego oraz symboliczny przystanek tramwajowy przy ulicy Wałowej.

Uczniowie klas II i III uczestniczyli w prezentacji o tramwaju i ówczesnych przedsięwzięciach burmistrza T. Tertila, przygotowanej i przedstawionej przez absolwenta naszej szkoły, pasjonata tarnowskiego tramwaju, p. Dawida Drwala. Następnie mogli sprawdzić swoją wiedzę na ten temat w teście, w którym najwięcej punktów uzyskali: Wojciech Jasiak z klasy II b, Natasza Czeszyk z kl. II a oraz Maciej Łyszczek z kl. III a.

Uczniowie klas pierwszych wysłuchali natomiast opowiadania „Tramwaj z plakatu...”, które odczytał im autor, p .D. Drwal, a następnie zaprezentował film „Zakochaj się w Tarnowie i tarnowskim tramwaju”, którego także jest współautorem.

Podczas lekcji komputerowych uczniowie obejrzeli również filmy : „Tarnów, miasto przemysłowe” (z 1928 r.) oraz „Tarnów wczoraj i dziś”, w których mogli zobaczyć, jak rzeczywiście wyglądało nasze miasto w tych historycznych dniach.

Kolejnym przedsięwzięciem projektu był konkurs plastyczny „Tramwajem przez niepodległy Tarnów”, do którego włączyli się uczniowie wszystkich klas młodszych, a za najlepsze prace nagrody otrzymali: Julianna Patla i Maja Krupa z klasy III a, Maja Dudasz i Patryk Zych z klasy I a oraz Patryk Biedroń z klasy II a. Najciekawsze prace zaprezentowane zostały na pokonkursowej wystawce.Dla zwycięzców w obu konkursach główną nagrodą było „ciacho w tramwaju”, czyli zaproszenie na szarlotkę do Cafe-Tramwaj.

Zdjęcia


Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.