Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

Począwszy od 25 października uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły udawali się na Stary Cmentarz, by przed Świętem Zmarłych stanąć przy grobach dawnych nauczycielek Szkoły imienia Konarskiego i zapalić światełka pamięci.

20181031 swiatelko 26Poprzez ten symbol uczniowie oddali hołd bohaterkom codziennej nauczycielskiej pracy w trudnym wojennym czasie lat 1914-1918 oraz w okresie rodzącej się niepodległej Polski. Wyjście uczniów na Stary Cmentarz wpisało się w zadania projektu edukacyjnego „Sto lat Niepodległa!”, który realizujemy w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę wolności. Nasz udział w świętowaniu to także troska o miejsca spoczynku polskich nauczycielek oddanych sprawie kształcenia młodzieży w duchu patriotyzmu i poszanowania polskości.

Nasi uczniowie już w 2016 r., odczytując fragmenty najstarszej szkolnej kroniki, poznali zasługi dla szkoły oraz dzielnicy Zabłocie wielu spośród grona nauczycielek „Dwójki”. Pełne zaangażowania nie tylko prowadziły zajęcia, ale też w wojennej rzeczywistości, w obliczu głodu i biedy zabiegały o zapewnienie materialnego wsparcie swoim uczennicom.

Przy grobach dziesięciu spośród nich nasi uczniowie wykonali prace porządkowe, oddali hołd zmarłym, składając wieńce i bukiety pamięci z biało-czerwoną wstążką, odmówili modlitwy i zapalili znicze. Uczniowie uhonorowali pamięć byłych kierowniczek szkoły: Zofii Wojciechowskiej, Heleny Hollendrowej, Jadwigi Bodzoniówny, p.o. kierownika szkoły Wiktorii Tarsiowej oraz nauczycielek: Marii z Wojtasiewiczów Łuckiej, Marii z Piszów Stradowej, Marii Wertz, Walerii Wójcik, jej córki Wandy Wójcik, Anieli Burgielskiej.

Godna postawa uczniów i ich pamięć o ludziach, którzy w murach naszej szkoły tworzyli historię, to potwierdzenie, że młodym ludziom nie są obce takie wartości, jak patriotyzm, przywiązanie do Małej Ojczyzny, narodowych tradycji i historii ojczystej.

Zdjęcia


Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.