Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

W dniach 29-30 maja uczniowie klasy 7 b wraz z wychowawczynią wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Zwiedzanie rozpoczęli od Starego Miasta.

wroclaw 7b 16Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia powstała na ówczesnej wyspie. Znajduje się tu wiele wspaniałych zabytków. Siódmoklasiści podziwiali m.in. Archikatedrę św. Jana Chrzciciela. Ta zwana „matką kościołów śląskich” budowla ma aż 97 metrów wysokości i 100 metrów długości i jest najwyższym zabytkowym obiektem w całym mieście. Mijając równie imponujący kościół św. Krzyża, udali się na Most Tumski zwany też Mostem Zakochanych, który ugina się pod ciężarem tysięcy zawieszonych kłódek, będących symbolem miłości. Magiczną atmosferę całej dzielnicy podkreśla światło wciąż działających 91 latarni gazowych, które co wieczór zapala latarnik.

Kolejne miejsce, które uczniowie mieli okazję zobaczyć, to Zakład Narodowy im. Ossolińskich (Ossolineum). To najważniejszy i najstarszy ośrodek kultury polskiej posiadający bogate zbiory biblioteczne, obejmujące ważne starodruki i rękopisy – m. in. rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Stamtąd siódmoklasiści przeszli na zabytkową ulicę Stare Jatki, która kiedyś była własnością cechu rzeźników, a dziś mieszczą się tu pracownie i galerie artystyczne. Dla upamiętnienia poprzedniej funkcji przy wejściu umieszczono pomnik przedstawiający rzeźby zwierząt rzeźnych odlanych z brązu.

Dodatkową atrakcją, ale i świetną zabawą podczas zwiedzania było szukanie krasnali – charakterystycznych dla Wrocławia niewielkich rzeźb ukrytych w licznych uliczkach i zaułkach. Obecnie jest prawie 500 i każdy ma oryginalne imię. Niektóre z nich to np.: 100matolog, Chlapibrzuch i Moczypięta, Elwruś Lutowniczek, Giermek Grun – Waldek, Googler, Lady Wolność, Pomagajek czy Szoł Mastgołoń.

Spacer po Starym Mieście zakończył się na zajmującym powierzchnię niemal 3,8 hektara wrocławskim rynku – trzecim co do wielkości w Polsce i ulubionym miejscu spotkań zarówno mieszkańców, jak i gości. Nowoczesna fontanna, pomnik Aleksandra Fredry i późnogotycki, okazały Ratusz z 66-metrową wieżą to najbardziej charakterystyczne obiekty tego tętniącego życiem placu.

Na koniec pierwszego dnia pobytu we Wrocławiu uczniowie obejrzeli niesamowity pokaz fontanny multimedialnej mieszczącej się przy Hali Stulecia – unikatowym miejscu na mapie Wrocławia, które w 2006 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

wroclaw 7b 27Następnego dnia siódmoklasiści wybrali się do Ogrodu Zoologicznego, gdzie na 33 hektarach żyje 14 tysięcy zwierząt, przedstawicieli ponad tysiąca gatunków ze wszystkich kontynentów. Zachwycają m.in. kolorowe ryby, żółwie, hipopotamy, rekiny, pingwiny, krokodyle czy wspaniałe manaty. Cztery lata temu otworzono tu Afrykarium – ogromny pawilon z kilkoma basenami, gdzie można zobaczyć mieszkańców wybranych ekosystemów afrykańskich, m.in.: Jeziora Tanganika, Morza Czerwonego czy dżungli nad rzeką Kongo. To trzeba zobaczyć! Uczniowie wzięli też udział w ciekawych warsztatach edukacyjnych pt. „O wydrze w Odrze”, podczas których poznali środowisko życia i zwyczaje tego drapieżnika.

Ostatnim punktem wycieczki był wyjazd na 49. piętro budynku SKY TOWER. To najwyżej położony (na wys. ok. 200 metrów) punkt widokowy w Polsce, skąd rozpościera się niesamowity widok Wrocławia i okolic.

Po dwóch dniach pełnych wrażeń i wspaniałych atrakcji uczniowie kl. 7 b wrócili do Tarnowa zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. „Wracamy tu za rok” – powiedzieli na koniec.

Zdjęcia


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.